Teknolojix Haber
YAŞAM

Telefon Ekranına Bakarak Geçirdiğimiz Süre; Ömrümüzün Ne Kadarıymış?

Telefon ekranlarına bakarken geçirdiğiniz sürenin, hayatınızın ne kadarını oluşturduğunu hiç düşündünüz mi? İşte öğrendiğinizde “yok artık” diyeceğiniz inanılması güç süre… 

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir araştırma da, bu süreyi sayıya dönüştürdü. WhistleOut tarafından bildirildiğine göre ortalama bir Amerikalı, yaşamlarının yaklaşık 10 yılını telefona bakarak geçiriyor. 

Tahmin edilebileceği gibi telefon ekranına bakarak en çok zaman geçiren nesil günde yaklaşık 3,7 saat ile milenyum nesli ancak diğerleri de çok geride değil. X nesli telefonlarında günde 3 saat geçiriyor ve Y nesli de 2,5 saat geçiriyor. 

Koronavirüs salgınının insanları evde tutması ve etkileşimlerimizin büyük kısmını çevrimiçine taşıması ile beraber de insanların telefonları ve bilgisayarları üzerinde geçirdikleri zaman arttı. Ancak özellikle telefonların hayatımızın daha önemli bir parçası haline gelmeleri ile teknoloji bağımlılığı bir süredir devam eden bir problem olarak karşımıza çıkıyor. 

Yıllardır yapılan anketler, insanların telefonlarını kontrol etmek için giderek daha fazla vakit harcadıklarını ve telefon üzerinde geçirdikleri süreyi azaltmakta zorlandıklarını gösteriyordu. Ayrıca anketlerin, ekran başında geçirilen sürenin azaltılmasının telefon bağımlılığını gidermediğini bulması da bu konuda pek yardımcı olmuyor. Yine de Google, Apple ve Facebook gibi teknoloji firmaları, insanların ekran başında geçirdikleri süreyi kontrol etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan araçlar sunmuş durumda. 

Related posts

Araç Sahipleri Dikkat!! Bu Geceden İtibaren Zam Geliyor..

Fatih Akgün

Koronavirüsü (COVID-19) Emniyet Genel Müdürlüğü basın açıklaması yapıldı

Fatih Akgün

Korona obsesyon seviyesini artırdı

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım