Teknolojix Haber
BİLİM

Telefonları Wi-Fi Sinyalleri Üzerinden Şarj Etmek Mümkün Mü?

MIT’de çalışan bilim insanları, Wi-Fi sinyallerindeki enerjiyi kullanmak için bir proje üzerinde çalışıyor. Henüz test edilmeyen ve üretilmeyen grafen temelli cihaz, kağıt üstünde başarılı görünüyor.

Günümüzde kablosuz şarj sistemlerinin kablolu sistemlere göre daha verimli olduğunu söylemek doğru olmaz. Zaten kablosuz şarj sistemlerinde bile telefonun bir cihaza temas etmesi gerekiyor. Ancak havada hareket eden çok fazla dalga var ve MIT araştırmacıları, bu dalgalarda boşa giden enerjiyi cihazlarımızı şarj etmek için kullanabileceğimiz bir proje üzerinde çalışıyor. 

Terahertz ışınımı, elektromanyetik spektrumda kızılötesi ve mikrodalgalar arasında bulunan yüksek frekanslı dalgalardan meydana geliyor. Bu dalgalar, Wi-Fi sinyali gönderen cihazlar tarafından oluşuyor. Bu ışınımları kullanmak çok zor olsa da MIT ekibinin bulduğu yeni yöntem dikkate değer gözüküyor.

Cihazın çalışma prensibi:

Şu aşamada sistemin henüz proje safhasında olduğunu ve henüz test edilmediğini hatırlatmakta fayda var. Çalışmaya önderlik eden bilim insanlarından Hiroki Isobe“Terahertz ışınımının frekans aralığında bulunan elektromanyetik dalgalarla çevriliyiz. Bu enerjiyi günlük yaşamda kullanabileceğimiz bir enerjiye dönüştürürsek bu, karşı karşıya olduğumuz enerji sorunlarıyla mücadele etmemize yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Ekibin ürettiği cihaz, terahertz doğrultucu olarak adlandırılıyor ve altında boron nitrür katmanı bulunan ve 2 tarafında da anten yer alan küçük bir grafen tabakasından oluşuyor. Bu antenler, ortamdaki havadan terahertz dalgalarını topluyor ve grafene geçen sinyalleri güçlendiriyor. Bunlar da elektronların aynı yönde akmasını ve doğru akım oluşturmasını sağlıyor. Ekibin söylediklerine göre herhangi bir yabancı madde elektron saçılımını etkileyeceği için grafen olabildiği kadar saf olmalı. Boron nitrür katmanı da bunu engellemek için kullanılıyor.

Terahertz doğrultucu, ilk başta az miktarda enerji üretse de bu üretilen enerji küçük cihazların şarj olması için yeterli olabileceği düşünülüyor. Ekip, ilk olarak kalp pillerinde bu cihazın kullanabileceğini belirtiyor. Kablosuz şarj için iyi sonuçları olabilecek bu cihazın üretilmesi ve test edilmesi bekleniyor.

Related posts

Maskeler Koronavirüse Karşı Etkili Değil mi?

Fatih Akgün

Coronavirüs NASA’yı da Vurdu!

Fatih Akgün

Dünya Sağlık Örgütü’nden, Corona Hakkında Bilgi Kirliliğini Azaltmak için WhatsApp Botu

Fatih Akgün

Yorum Yap