Teknolojix Haber
MOBİL TEKNOLOJİ (Genel) UYGULAMA

Telefonlarımız neden yavaşlar? Sistem yavaşlamasının çözümü!

 Akıllı telefon çağının en büyük sorunlarından birisi, en iyi telefonun bile günler geçtikçe yavaşlıyor olması peki bunun sebebi ne? Satın aldığımızda yüksek performans sergileyen telefonların performansı birkaç yıl sonra neden düşüyor?

Uygulamalar telefonun hafızasında kendi temel yazılımının kullandığı hafıza alanından daha fazla yer kaplayabiliyorlar bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz:

  • Uygulamanın daha hızlı çalışması ve daha hızlı açılması için dosyaları tutmasından kaynaklıdır.
  •  Twitter gibi uygulamaları internetinizi kapatarak açtığınızda uygulamanın cihazın hafızasına yüklediği son gönderileri görebilirsiniz fakat bu dosyalar cihazının hafızasında kalmaya devam eder.
  • Bu uygulamalar zamanla daha fazla hafıza alanı kaplamaya, fazla ön bellek kullanmaya ve arka planda çalışırken daha fazla Ram kullanmaya başlayarak telefonları yavaşlatırlar bunun çözümü ise, telefonunuzun modeline bağlı olarak cihazınızın ayarlar sekmesine giderek varsa uygulamaların hafıza yönetimlerinden bu dosyaları silmek.
  • Kendi temel yazılımının kullandığı hafıza alanından daha fazla yer kaplayan uygulamaları ise silerek tekrar kurmak ya da CCleaner gibi uygulamalar kullanarak gereksiz dosyaları temizlemek.
  • Yazılım erozyonu kullandığınız uygulamalarda oluşabilecek olan uygulama ve yazılım arasında oluşan performans bozukluklarını ifade ediyor.
  • Kullandığınız eski bir uygulama hala telefonunuzun ekran boyutuna, yazılıma göre güncellenmemiş ise bu birtakım uyumsuzluklar meydana getirerek cihazınızı yavaşlatabiliyor.
  • Bu uyumsuzlukların çözümü ise uygulamayı silmek, eğer uygulamanın geride kalıntı dosya bıraktığından şüpheleniyorsak temiz bir çözüm olarak, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak ve kullandığınız cihazın yazılım sürümü ile uyumsuz olan uygulamaları cihazınıza kurmamak.

Related posts

Xiaomi’den elleri çok üşüyenlere özel ucuz powerbank

Fatih Akgün

Eski Fotoğraflarınıza Yeni Hayat Katabilecek 8 Fotoğraf Uygulaması

Fatih Akgün

A101 ve BİM ‘de Samsung Honor ve Xioami Telefonlar 5-6 Aralıkta

Fatih Akgün

Yorum Yap