Teknolojix Haber
YAŞAM

Telefonlarınızı Kontrol Edin: Türkiye’de Yaz Saati Uygulamasına Geçildi mi?

28 Mart’ı 29 Mart’a bağlayan gece dünyanın birçok ülkesinde yaz saati uygulamasına geçildi. Yaz saati uygulaması kapsamında saatler bir saat ileri alındı. Peki, Türkiye’de durum ne? Ülkemizde zaten yaz saati uygulaması bulunuyor, ancak elektronik cihazların saatlerini otomatik olarak 1 saat ileri aldıkları görülüyor.

Güneş ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla dünyanın birçok ülkesinde kullanılan yaz ve kış saati uygulamaları birçok kişinin kafasını karıştırmasına sebep oluyor. Birçok ülkede kış aylarında gün ışığından daha fazla faydalanmak için saatler bir saat geri alınıyor. Yaz aylarına gelindiğinde ise yaz saati uygulaması kapsamında saatler tekrardan bir saat ileri alınıyor. Peki. Türkiye’de saatler ileri alındı mı?

28 Mart’ı 29 Mart’a bağlayan gece dünyanın birçok ülkesinde yaz saati uygulamasına geçildi ve saatler bir saat ileri alındı. Ülkemiz ise 2016 yılında sabit saat uygulamasına geçmişti ve o yıldan itibaren saatlerin ileri geri alınması uygulaması yapılmıyordu.

Ancak artık birçoğumuzun saati de kontrol ettiği akıllı telefonlarımız bu uygulamadan haberdar olmayabiliyor ve saatler, cep telefonlarında ya da bilgisayarlarda otomatik olarak ileri alınabiliyor.

Akıllı telefonunuzun ya da bilgisayarınızın saati doğru gösterip göstermediğini anlamak için analog saatlere yani kol saatinize ya da duvar saatinize bakabilirsiniz. Ayrıca TRT’nin internet sitesinden de saatlerinizin doğru olup olmadığını kontrol edebilmek mümkün.

Yaz saati uygulaması nedir?

Yaz saati uygulaması,  gün ışığından daha fazla yararlanmak için saatlerin 1 saat ileri alınması durumudur. Sonbaharda ise tekrar bir saat geri alınır.

Modern anlamdaki yaz saati uygulamasını ise 1895 yılında Yeni Zelandalı George Vernon Hudson öneriyor ve dünyanın birçok yerinde kabul görüyor. Ancak bu uygulamanın günümüzde ne kadar verimli olduğu konusunda ise çeşitli tartışmalar bulunuyor.

Related posts

5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlu olsun…

Fatih Akgün

2030’da Laboratuvar etleri ve böcekli pizzalar yiyeceğiz

Vildan Çelik

Koronavirüs Testlerinin Sonuçlarına e-Nabız’dan Ulaşılabilecek

Yasemin ACAR

Yorum Yap