Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Telegram Kurucusu: Başınıza Bir İş Gelmesini İstiyorsanız WhatsApp’ı Kullanmaya Devam Edin!

“Tüm fotoğraflarınızın ve mesajlarınızın bir gün herkese açık bir şekilde paylaşılmasını istemiyorsanız WhatsApp’ı silin.” Bu çarpıcı sözler, Rusya merkezli anlık mesajlaşma platformu Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’a ait.

Facebook çatısı altında faaliyet gösteren WhatsApp’ın rakiplerinden biri olan Telegram, anavatanı Rusya’nın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması konumunda. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov çarpıcı iddialarda bulundu.
Dünya çapında 200 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan platform, WhatsApp‘ın 1,6 milyarlık devasa kullanıcı tabanı yanında oldukça mütevazi kalıyor. Elbette bu sayılar, Telegram’ın WhatsApp’a sağlam bir alternatif olmasını engellemiyor. Durov’un WhatsApp’ın güvenli olmadığı yönündeki açıklamaları ise ilk değil.

Rus girişimci, bu yılın başlarında WhatsApp’ta keşfedilen bir arka kapı üzerine, “WhatsApp’taki yeni güvenlik açığı şaşırtıcı deği. WhatsApp hiçbir zaman güvenli bir yer olmadı” ifadelerini kullanarak, şirketin gizlilik odaklı bir hizmet haline gelmesi için, tüm pazarları kaybetme ve kendi ülkelerindeki yetkililerle çarpışma riskini göze almak zorunda olduğunu söylemişti.

Bu hafta içinde platformda önemli bir güvenlik açığı keşfeden WhatsApp, kullanıcılardan uygulamanın en son sürümüne güncelleme yapmalarını istedi. Hindistan’da bulunan açık, hacker’ların içinde kötü amaçlı yazılım bulunan bir video ile kullanıcıların mesajlarına erişmesine olanak sağlıyordu. Facebook, bu hafta hatayı düzeltti; ancak uygulamanın daha eski bir sürümünü kullanan kişilerin hala risk altında olduğunu belirtiyor.

Hala Whatsappını güncellemeyenler varsa hemen güncellemesini tavsiye edip, hataların en kısa zamanda düzeltilmesini isteriz. Zira kişisel bilgilerimizin açığa çıkması hiç hoş değil!

Related posts

“Kim 1 Milyon Dolar Kazanmak İster?” Snapchat

Özge Kandemir

Yeni Emoji Sonbahara Kaldı (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Facebook, Fotoğraf ve Videoları Google Fotoğraflar’a Aktarılabiliyor!

Fatih Akgün

Yorum Yap