Teknolojix Haber
İNTERNET MOBİL

Telekomünikasyon Alanında Çin 6G Çalışmalarında Büyük Yankı Uyandırıyor… 

5G alanında dünyanın en büyük şirketlerine sahip olan Çin 6G çalışmalarında yine lider olmak istiyor. Kuruluşun özellikle de telekomünikasyon alanında bu kadar yoğun faaliyetler sürdürmesi ABD gibi ülkeleri rahatsız ediyor.

Google, Facebook ve Samsung gibi şirketler çeşitli alanlarda Dünya liderliğini sürdürüyor. Tüm bu kuruluşlar ABD ve çevresinde şekilleniyor. Çin gibi ülkeler ise farklı teknolojiler ile alternatif yaratmaya çalışıyor. 5G ve 6G gibi telekomünikasyon çalışmaları bu alternatif arayışlarının bir ürünü.

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı; Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin Bilimleri Akademisi, Doğa Bilim Fonu Komisyonu yetkililerinin Pekin’de “Altıncı Nesil İletişim Teknolojisi (6G) Geliştirme Teknolojisi” adı altında çalışmalar yürüttüğü ifade edildi.

Çin’de şu anda 80 binden fazla baz istasyonunda 5G teknolojisi kullanılabiliyor. Bu sayının yıl sonuna kadar 130.000 civarına çıkarılması bekleniyor. Ayrıca 50’ye yakın şehirde 5G teknolojisinin tamamen kullanılabileceği ifade edildi. Çin 5G çalışmalarını neredeyse tamamladı. 6G ile birlikte yeni bir öncü güç olmak istiyor.

Dünya genelinde 5G henüz yaygın değil. Bu nedenle bu teknolojinin yayılması için biraz daha beklenmesi gerekiyor. Peki sizce Çin, 6G alanında istediği başarıyı elde edebilecek mi?

Related posts

Apple’ın, iPhone SE Plus Çıkaracağı İddia Edildi!

Fatih Akgün

Netflix’in Yeni Ebeveyn Denetimi Özellikleri!

Fatih Akgün

Acer’dan Ultra İnce Dizüstü Bilgisayar …

Meryem ACAR

Yorum Yap