Teknolojix Haber
DONANIM

Televizyonlar tamamen değişecek!

Yeni model televizyonlar özellikleriyle kullanıcıları çok şaşırtacak. İşte teknolojiyle birlikte değişen televizyonların son hali…

Evinizdeki televizyonlar yakın zamanda tamamen değişecek! Mayıs ayında raflarda yerini alacak yeni Philips OLED805/855 TV’ler, 4.nesil P5 görüntü işleme motorunu yapay zekayla birleştirmeyi başardı. Yapay zeka teknolojisi; görüntü işlemenin halihazırda sahip olduğu beş özellik olan (kaynak, renk, kontrast, hareket ve keskinlik) arasında denge kurarak izleyiciye daha gerçekçi ve doğal bir görüntü sunma özelliği mevcut.

Samsung Q950TS 8K QLED TV modelinde ön panel komple gövdeye entegre edilmiş ve çerçeveye ihtiyaç kalmamış. Sadece alt çerçevenin kalınlığı nedeniyle çok az fark ediliyor.

Infinity Screen adı verilen bu teknoloji ile birlikte kasanın kalınlığı 15 mm oldu. Çerçeveler kalktığı için projeksiyonun verdiği duvara yansıtma hissiyatı daha parlak bir şekilde izleyiciye sunulmakta.

Quantum Processor 8K işlemcisi ile güçlendirilen televizyon yapay zeka ile birlikte içerikleri 8K olarak daha verimli ölçeklendirebiliyor. Ayrıca YouTube platformu da televizyon için 8K çözünürlük hazırlayacak ve Yine yapay zeka ve Object Tracking Sound teknolojisi sayesinde nesnelerin hareketine göre sesler optimize (ayarlanabilmektedir) edilmekte. Bixby  kullanıcıların verdiği komutlarına göre arka plan görüntülerini değiştirebiliyor. Samsung Q950TS 8K QLED TV için henüz bir fiyat maalesef açıklanmadı.

Panel Teknolojileri

LED LCD ve OLED den oluşan panel teknolojileri en çok merak edilen konu.

LED LCD TV’ler LED’lerle aydınlatılan likit kristal piksellerden oluşmuştur. Bu modellerin avantajıysa çok parlak ve canlı görüntüler verebilirler. Dezavantaj olarak ise izleme açılarının daha dardır. LCD’ler de kendi içinde IPS ve VA olarak ikiye ayrılırlar. IPS paneller VA’ya göre daha geniş izleme açısı sunuyorken, VA panellerin kontrast oranı IPS’e göre çok daha iyi.

LED LCD TV teknolojisindeki en başarılı nokta ise Samsung’un QLED adını verdiği teknoloji. LCD TV’lerde daha yüksek renk kalitesi aramaktaysanız panelin aydınlatmasının nasıl olduğunu öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Kenardan aydınlatmalı (edge-lit) paneller yerine bütün arkadan aydınlatmalı (direct lighting) ya da bölgesel ışık kısma (local dimming) özelliğine sahip modelleri tercih ederseniz sizin için çok daha iyi renk kalitesi elde edebilirsiniz.

OLED’ler ise isimlerindeki benzerliğe rağmen LED LCD TV’lerden çok daha farklı bir teknolojiye sahip. Bu panellerde pikseller kendi ışıklarını oluşturur ve görüntüye göre tamamen kapanabiliyor. Bu durum OLED’lerin yüksek kontrast oranı ve izleme açısı veriyor

Öte yandan OLED’lerin dezavantajları da yok değil. Öncelikle OLED TV’ler LED LCD TV’lerin ulaştığı parlaklığa ulaşamıyor. Bu da ilerleyen sayfalarda değineceğimiz HDR içerikler için sıkıntı yaratıyor.

Quantum Dot Teknolojisi

Quantum Dot teknolojisi LCD TV’lerde bugün geldiğimiz en üst noktayı temsil ediyor. Samsung tarafından geliştirilen ve QLED modellerinde yer alan bu teknolojide her biri farklı renk sağlayabilen, boyutları 2 ile 10 nm arasında değişen küçük parçacıklardan oluşan bir katman bulunuyor. Bu yöntemin kullanıldığı QLED LCD TV’lerin kontrast oranı ve renk kalitesi çok yükseliyor.
QLED TV’ler çok geniş bir renk yelpazesini, LCD TV’lerin genel avantajı olan yüksek parlaklıkla birlikte sunabiliyor. Böylece hem gerçek renkleri parlak bir şekilde görüntülemek mümkün oluyor. Samsung’un ilk olarak geçtiğimiz sene ortaya çıkardığı QLED modelleri bu sene metal kaplama yeni Quantum Dot’larla renk yelpazesini daha da genişletmiş durumda.

Çözünürlük

Piyasada şu an için genel olarak iki farklı çözünürlük seçeneği bulunmakta: Full HD ve Ultra HD. Ultra HD’yi 4K.  Full HD TV’lerin çözünürlükleri 1920 x 1080 iken Ultra HD’lerde çözünürlük 3840 x 2160  oluyor. Yani Full HD’lerin 4 katı kadar. Çözünürlüğün yüksek olması daha net ve keskin görüntü elde etmek anlamına geliyor olsa da 4K televizyonların fiyatları maalesef çok yüksek olabiliyor.
Peki 4K televizyon almazsak ne olur? Elbette çok net ve keskin görüntülerden mahrum kalırız ancak şu an için çok fazla 4K içeriğin olmadığını da bilmekte yarar var. Netflix, Amazon gibi yerler 4K yayınlara başlasalar da henüz genel olarak televizyonlarda 4K yayın ve içerik pek de çok yok.

HDR

Televizyon dünyasının son zamanlardaki en popüler teknolojisi hiç kuşkusuz ki HDR (High Dynamic Range). HDR özelliğine sahip olan televizyonlar standart modellere göre çok daha fazla parlaklık ve kontrast oranı verirler. HDR içeriklerinde bulunan ekstra parlaklık verisi sayesinde bu sağlanmakta. Ayrıca tüm HDR TV’ler çok daha geniş renk spektrumunu destekler. Bu da bu modellerin standart televizyonlara göre çok daha canlı, gerçekçi ve fazla renk sunmasını sağlar.
HDR modellerinin yakın gelecekte standart olması bekleniyor. Unutmamak gerek ki HDR TV’lerin nimetlerinden tam olarak faydalanmak için özel HDR içeriklerinin kullanılması gerekir. Geleceğe yatırım yapmak istiyor ve mevcut HDR içeriklerini izlemek istiyorsanız HDR TV’leri mutlaka kontrol edin.
HDR’ın üç türü bulunuyor. Sektör standardı olan HDR10 tüm HDR TV modellerinde bulunmakta. İçerik verilerinde TV’ye görüntüleri sahne sahne işlemesi komutunu taşıyan Dolby Vision sadece bazı markalar tarafından desteklenmekte. Firmware güncellemesiyle birlikte 2017 model birçok HDR TV’de yer almaya başlayan Hybrid Log Gamma (HLG) ise HDR yayınlar için kullanılmaya başlandı.
Televizyonlar tamamen değişecek!

AKILLI TV

Günümüzde artık tüm cihazlar bağlantı özelliğine sahip. Evinizde akıllı telefon, bilgisayar, tablet, ağa bağlı depolama cihazı gibi aygıtlar varsa TV’nizin de bunlarla bağlantı kurabilmesi size daha esnek bir kullanım imkanı sunmaktadır. Alacağınız TV’de en azından WiFi veya Ethernet bağlantı seçeneği olmasına dikkat edin. Bazı TV modellerinde bulunan Bluetooth bağlantısı da iş görür
Televizyonların kendilerine ait Akıllı TV platformları da sahip oldukları uygulamalarla size farklı imkanlar sunuyor olabilir. Ancak çok sayıda TV uygulamasının arasından gerçekten de yararlı olanların sayısının çok fazla olmadığını da belirtelim. TV kanallarının ya da Netflix gibi servislerin uygulamaları en işe yarar uygulamalar arasındadır.
TV  arayüzünün de karmaşık değil derli toplu olması önemli. Görüntü kaynakları arasında geçiş yapmak, ayarları düzenlemek, uygulamaları kullanmak gibi işlevlerin kolayca yapılıp yapılmadığını  kontrol edin.
Televizyonlar tamamen değişecek!
Televizyonlar tamamen değişecek!

Uzaktan Kumanda

Akıllı TV satın alma rehberindeki son konu ise uzaktan kumandalar. Farklı TV abonelikleri, uydu reciever’ları derken TV’lerle birlikte kullandığımız kumanda sayısı da epey arttı. Ortalıkla bir kumanda kalabalığı olumakta. Bu yüzden TV alırken kumandasının, temel işlemleri yapabilen, minimal tasarımlı bir yapıda olması sizin için iyi bir seçenek olabilir.
Kumanda kalabalığı ortadan kaldıracak çözümler de sunulmaya başlandı. Örneğin Samsung’un yeni TV modellerinde yer alan kumanda diğer tanımlı cihazları da kontrol edebilmekte. Bu gibi özellikler TV seçiminizde etkili olacağa benziyor.
Televizyonlar tamamen değişecek!
Televizyonlar tamamen değişecek!

Related posts

Ekran kartı alırken neye dikkat etmeliyiz?

Fatih Akgün

HUAWEI MATEBOOK X PRO 2020 İle SINIRSIZ DENEYİM..

Murat Yap

Yerli Yazılım Şartını Rusya Tartışıyor…

Meryem ACAR

Yorum Yap