Teknolojix Haber
MOBİL

Telgraftan Katlanabilir Telefona Evrim Süreci

Telgraf

Telgraf düzeneğini incelediğimizde karşımıza iki merkez alan arasında işaretler yardımıyla karşılıklı haber ve belge iletimini sağlayan bir araç çıkacaktır. Bu araç alıcı ve verici arasında oluşturulan elektrik hattından oluşur. Verici kısmına maniple denir. Maniple anahtar görevi görmekte olup elektrik akımının açılıp kapanmasından sorumludur. Maniple aktif hale getirildiğinde telgraf şebekesinden akım geçmektedir. Karşı yani alıcılar kısmında ise elektromıknatıs olan bobinler vardır. Elektromıknatısın tam karşısında ileri ve geri hareket eden demir çubuk akımın geçmesiyle harekete geçer ve ardından çubuğun ucunda bulunan mürekkepli kalem kağıt üzerine ifadeleri geçirmektedir. Genellikle bu ifadeler nokta ve çizgi şeklinde olmaktadır.

İlk telgrafın çalışma mesafesi 14 metreydi

1835 sonbaharında, Morse hareketli kâğıt şerit üstüne kayıt yapan bir telgraf geliştirdi ve sergiledi. 1836’nın kışında Morse çalışan ilk telgraf örneğini bitirdi. Bu telgraf tek elementli bir pil ve basit bir manyetizma kullanıyordu ve 13 – 14 metre gibi çok kısa mesafelerde çalışıyordu. Daha sonra bu mesafeyi 16 kilometreye kadar uzatabildi.

Morse 1837’de elektrikli telgrafı icat etti ve aynı yıl 20 Haziran’da cihazın patentini aldı. Ayrıca Charles T. Jackson’la yaptığı telgraf görüşmelerinde kullandığı Morse Kodları olarak bilinen sinyal alfabesi fikirlerini geliştirdi.

Ahizeli Telefonlar

Amerika’dan başlayarak kısa zamanda tüm dünyayı saran telefonlar ilk dönemlerinde günümüzdeki gibi görünmüyordu. telefonların üzerinde dinleme ve konuşma için iki ayrı mekanizma bulunuyordu. ve tuş takımı yoktu.

Çevirmeli telefonlar

 

 

Tuşlu Telefon

Santral sisteminin her geçen gün otonom hale gelmeye başladığı dönemlerde çevirmeli telefon ağlarının da sonu gelmeye başlamıştır. İşte bu dönemler tamda 1960 dönemlerini göstermekteydi. İlk tuşlu telefon dönemi de 60’lı yıllara dayanır. Elektronik teknolojisinin büyük patlaması sonucu ilk tuşlu telefon üretilir ve hemen ardından piyasaya sürülür. Bu süreç evlerde kullanmaya başladığımız ilk elektronik telefonun da başlangıcını oluşturur.

Elektronik sistem ile donatılmış telefonlar hem hafif hem de ergonomik yapıya kavuşmuş oldu. Tuşlu telefonların sonrasında ilk ekranlı ev telefonları üretilmiştir. Ben evimizde ekransız telefonun bulunduğunu hatırlamaktayım. Radyo ve uydu frekanslarının gelişmeye başladığı bu dönemde telefonu bir de arabalara eklendiği dönem vardır. Telefonlu arabalar, cep telefonların piyasaya sürülmesi ile kısa sürede ortadan kalkmıştır.

İki satıra sığdırdığım bu adımların gerçekleşmesi ise 20 yıldan fazla sürmüş ve 1983 yılında Motorola firması ilk cep telefonu piyasaya sürene kadar devam etmiştir.

Telsiz Telefon

İki yönlü telgraf ve telsiz, yıllar önce icat edilmesine karşın elle taşınabilir bir cihaz, ilk kez 1934 – 1941 yılları arasında geliştirilmiştir. İki kişilik bir mühendislik ekibiyle başlayan süreç, günümüzün gelişmiş teknolojilerine kadar devam etmiştir.

Radyo mühendisi olan Alfred J. Gross ve Kanadalı Donald L. Hings, bugün bildiğimiz telsizlerin atası olarak bilinmektedir. Hings, 1937 yılında CM&S için taşınabilir bir radyo sinyalizasyon sistemi yaratmıştır.

Cep Telefonları

Elle taşınabilir ilk telefon 1973 yılında tanıtıldı. 1970’li yılların sonunda dünya genelinde mobil telefon ağı kuruldu.

1983 yılında Motorola firmasının tanıttığı DynaTAC 8000X ilk cep telefonu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca bu cihaz cep telefonu icadı olmuştur. cep telefonunun mucidi ise Martin Cooper olmuştur. Cep telefonu icadı ve sonrasında piyasaya sürülmesi işleminde göze çarpan en önemli ayrıntıları aşağıda söyle sıralayabiliriz.

Bu cihaz yaklaşık 850 gram ve bir ekrana sahip değildi. Batarya yardımı ile 35 dakikalık kesintisiz görüşme yapılabilir ve şarj olması 10 saat sürmekteydi. Bu cihazın en önemli özelliği ise tuşlu olmasıydı. Fiyatı ise 3000 doların üzerindeydi.

Sonrasında Telefonlar hızla gelişip Akıllı telefon devri başladı

Samsung, Huawei ve Apple’ın sırasıyla başını çektikleri akıllı telefon dünyasında, artık yüzlerce cihaz ve onlarca üretici var. Çin, pazarın büyük bölümünü markalarıyla ele geçirmiş görünüyor. Artık sesli asistanlar ve yapay zeka teknolojileriyle telefonlarımız bizi daha iyi tanıyorlar.

 

 

Katlanabilir Telefonlar

Önce ağır ve büyük modellerle hayatımıza giren cep telefonları, yılları içerisinde olabildiğince küçüldü ve yeniden büyümeye başladı… Dokunmatik ekranlardan sonra; telefonun yanı sıra bir de tablet teknolojisiyle tanışmıştık. Peki bu iki teknoloji, bir gün birleşebilirler miydi? Yıllar önce Samsung’tan konsept fikri olarak duyduğumuz katlanabilir telefon teknolojisinin ilk örneğini Samsung, LG, Apple, Huawei gibi dünya devi markalardan duymayı beklerken; Royole isimli marka Flexpai isimli dünyanın ilk katlanabilir telefonu diyebileceğimiz bir teknolojiyi sessizce duyurdu. Katlanmadığı zaman 7.8 inç ekranlı bir tablete sahipken, katlandığı anda 4.3 inç ekran büyüklüğünde bir akıllı telefona sahip olmamızı sağlayan bu cihaz; tam orta kısımdan katlanabilen AMOLED bir ekran teknolojisiyle tanıtıldı. Tek bir cihaz ile hem tablet hem de telefona sahip olabileceğimiz bu yenilikle beraber, hızlı şarj özelliğinin de geldiği duyuruldu. Yüzde 0 olan şarj, yaklaşık bir saat içerisinde yüzde 80 seviyelerine gelebilecek. İşletim sistemi Android 9.0 olan Flexpai’nin piyasayla buluşma fiyatı, 1.759 dolar olarak belirlendi. Bu gelişmeyle beraber hayatımıza yepyeni bir kavram daha girmiş oldu, katlanabilir telefonlar…

 

 

 

 

Related posts

Xiaomi Mi 10T Lite Akıllı Telefon Ortaya Çıktı!

M. Büşra Kaya

Android’li Tabletler Tehlike Saçıyor

Fatih Akgün

İnternetsiz Ortamlarda Her Telefonda Olması Gereken Deprem Uygulamaları…

Meryem ACAR

Yorum Yap