Teknolojix Haber
İNTERNET TEKNOLOJİ (Genel)

TELKODER:Evden Çalışma ve Eğitim İçin Daha Güçlü Fiber Altyapı Şart!!

Korona virüs vakaları, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanları evden çalışmaya yöneltiyor. Diğer taraftan okulların tatil edilmesiyle birlikte birçok öğrenci bugünden itibaren evden online olarak eğitim almaya başladı. Ülkemizde yaşanan bu olağanüstü durumun getirdiği yeni çalışma ve eğitim şekilleriyse aslında dijitalleşmenin önemli unsurlarını oluşturuyor. Korona Virüsünden önce yapılan tahminlerde evden çalışma oranlarının 2028’de %33 seviyelerine çıkması bekleniyordu ancak bu beklenmedik durumla birlikte insanların evden çalışma ve öğrenme kültürüne daha hızlı adapte olacakları öngörülüyor.

fiber internet alt yapısı ile ilgili görsel sonucu

Tüm bu konular göz önüne alındığında internet trafiğinde yaşanan ve yaşanacak olan artış da dikkat çekiyor.

Yoğun internet kullanımının ağlarda oluşturacağı trafiğin işleri sekteye uğratmaması büyük bir önem taşıyor ve fiber altyapının bu tür süreçlerdeki kritik rolü ortaya çıkıyor.

Ülkemizde de yaşanan bu olağanüstü süreçte kısa vadede internet trafiğinde bir problem yaşanmayacağını öngören Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği  (TELKODER);  ülkemizdeki dijitalleşme adımlarının başarıyla sürdürülebilmesi için daha yaygın ve güçlü bir fiber altyapıya sahip olmamız gerektiğine dikkat çekiyor.

Koronavirüs nedeniyle artan evden çalışma ve öğrenme süreçlerinin uzun vadede dijitalleşmenin tüm ülkeye yayılması noktasında önemli bir tecrübe olacağını düşünen TELKODER;

bu süreçlerde işlerin ve eğitimin sekteye uğramaması gerektiğini vurguluyor.

TELKODER’e göre; çalışanların bilgiye hızlı ulaşması,

iş yerinden yapabilecekleri her işi evden de yapabilir hale gelmesi,

öğrencilerin online eğitim kanallarını sorun yaşamadan kullanması gibi konular göz önüne alındığında evlerde güçlü bir internet altyapısının bulunması büyük önem taşıyor.

Sadece yaşadığımız bu küresel salgın durumunda değil her türlü afet durumunda iletişim altyapımızın sağlamlığının ve kalitesinin önem arz ettiğine dikkat çeken TELKODER yetkilileri,

bu süreci en az zararla atlattıktan sonra fiber altyapının artırılması konusunda ivedilikle çözüm ortaya konulması gerektiğini düşünüyor.

TELKODER’e göre yeterli bir fiber altyapıya kavuşabilmemiz için fiber yatırımı yapmak isteyen işletmecilerin önündeki engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Related posts

PS4 oyunları PS5’te Çalışacak Mı? Sony’den Açıklama Geldi!!

Fatih Akgün

KPMG Küresel CIO Araştırması’nın Sonuçları Açıklandı. Son 15 Yılın En Büyük Bütçe Artışı Gerçekleşti…

Meryem ACAR

Lazer yazıcılarda tasarruflusu HP NeverstopLaser1200a

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap