Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Tesla, 15.000 Adet X SUV’unu Geri Çağırıyor

Elektrikli otomobillerin öncüsü olan Tesla, bugün toplamda 15.000 Model X SUV’unu geri çağırdığını açıkladı. Geri çağırmanın sebebi olarak da hidrolik direksiyon cıvatalarındaki aşınma riski verildi.

Elektrikli otomobil denince aklımıza ilk gelen isim olan Tesla, bugün Model X SUV sahiplerini ilgilendiren önemli bir harekete başladı. Şirket, toplamdan 15.000 adet Model X SUV’unu hidrolik direksiyonda meydana gelen bir sorun yüzünden geri çağırma kararı aldı.

Tesla, internet sitesinde yaptığı açıklamada Ekim 2016’dan önce üretilen Model X SUV’larının çoğunda hidrolik direksiyon probleminin bulunduğunu belirtti. Hidrolik direksiyonda meydana gelen sorun, sürücülerin direksiyon çevirmelerini daha zor hale getirme ve sonucunda kaza yapma riskini doğuruyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi ve Transport Canada’dan yapılan açıklamada sorunun kaynağı da belirtildi. Her iki kurum da hidrolik direksiyonu dişli yuvasına bağlayan alüminyum cıvataların aşınma ve kırılma riski taşıdığını söyledi.

Tesla, yalnızca Ekim 2016’dan önce üretilmiş olan Model X SUV’larını geri çağırdını açıkladı. Şirket, bu tarihten sonra üretilen Model X’lerin geri çağrılmaya ihtiyaç duymadığını belirtti. Şirket, daha önce de benzer bir sorundan dolayı 123.000 adet Model S’yi geri çağırmıştı.

ABD’nin Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi, Model X SUV’larının geri çağrılmasının herhangi bir kazayla ilişkili olmadığını açıkladı. Geri çağırma, ABD’de toplamda 14.193, Kanada’daysa 843 aracı kapsıyor. Şirket, geri çağrılan araçlardaki cıvataları yenileriyle değiştirecek ve gerekirse direksiyonda da değişiklik yapacak.

Tesla’dan yapılan açıklama, bahsettiğimiz kurumlara ait açıklamaları doğruladı. Şirket, cıvatalardaki aşınmanın genellikle tuzlama çalışmalarının gözüktüğü daha soğuk bölgelerde görüldüğünü söyledi. Cıvataların aşınması, direksiyonun daha sert olmasına neden olduğundan özellikle park gibi manevraları çok daha zor hale getiriyordu.

Tesla, Model X SUV sürücülerinin sahiplerine parça bulunduğu takdirde uygun bir tarihte randevu ayarlamak için ulaşacağını da belirtti. Şirket, özellikle soğuk iklimlerde kullanılan araçlarına aşınma önleyici bir kaplayıcı uygulayacağının da garantisini verdi.

 

Related posts

ROMEO Bir Ödül Daha Kaptı

Fatih Akgün

Türkiye’de Lityum iyon pil üretim fabrikasının inşaat temelleri atılıyor

Emre

2020 Chevy Corvette’in Yeni Özellikleri!

Fatih Akgün

Yorum Yap