Teknolojix Haber
OTOMOBİL TEKNOLOJİ (Genel)

Tesla, İlk Elektrikli Kamyonu Semi’nin Üretim Tarihini Açıkladı

Tesla, elektrikli kamyoneti Semi için rezervasyon bedeli ödeyen müşterilere attığı e-postada, merakla beklenen modelin 2020’nin ikinci yarısında sınırlı bir şekilde olsa da üretim bandına gireceğini bildirdi.

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Kasım 2017’de düzenlediği görkemli etkinlikte, şu anda uzayda bir yerde yol alan Roadster spor otomobilinin yanı sıra, Semi adında bir elektrikli kamyonet tanıtmıştı. Fütüristik tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken kamyonet, dorsesiz 0’dan 100 kilometreye sadece 5 saniyede çıkabiliyor.

ABD’li şirketin, geçtiğimiz günlerde Tesla Semi için 5 bin dolarlık rezervasyon bedelini ödeyen müşterilerine attığı e-posta sızdırıldı. Söz konusu e-postada, yüzde 100 elektrikli kamyonetin sınırlı üretimine 2020’nin ikinci yarısında başlanacağı söz ediliyor. Esasen Tesla Semi için açıklanan ilk çıkış tarihi 2019’un sonlarıydı.

Tesla Semi, 800 kilometreden fazla menzile sahip olacak:

Tesla CEO’su Elon Musk, Semi’nin Model 3’e güç veren motorlara dayanan dörtlü bir motor ünitesi ile tasarlanacağını açıklamıştı. 800 kilometreden daha fazla menzile sahip olması beklenen elektrikli kamyonet, sadece 40 dakikalık bir şarj ile 650 kilometreden fazla yol gidebilecek.

Bunun gibi daha birçok özelliğe sahip olan Tesla Semi, kesinlikle şirketin portfolyosundaki en iyi araçlardan biri olma potansiyeline sahip. ABD’deki kamyon segmenti oldukça geniş; ancak Semi’nin rakiplerine, daha doğrusu geleneksel kamyonlara nazaran önemli avantajlara sahip.

Şimdiden UPS’ten Walmart’a, Pepsi’den DHL’ye kadar dünyadaki birçok dev firma Tesla Semi için sıraya girdi bile. 2020’nin ikinci yarısında üretileceği ifade edilen elektrikli kamyonetin, sahiplerine ne zaman ulaştırılacağını önümüzdeki dönemde öğreneceğiz.

Related posts

CES 2020’de Yerli Otomobil Rüzgarı! TOGG Ceo’su, Yerli Otomobili Dünyaya Anlattı

Fatih Akgün

Yaklaşık 5000TL ye Alabileceğiniz En İyi 5 Telefon

Fatih Akgün

İşte 2021 model Kia

Fatih Akgün

Yorum Yap