Teknolojix Haber
BİLİM

The Journal of Neuroscience’ta yayınlanan makalede, insan beyninin neden ön yargı oluşturduğu anlatıldı.

Yeni bir araştırma, ön yargılarımızın arkasındaki mekanizmayı ortaya çıkarmaya oldukça yakın. Araştırmacılara göre her türlü önyargı, öncelikle belli bir tipte beyin dalgası ile başlangıç yapıyor.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmalarda oldukça güçlü bir bilimsel fenomenin köklerini ortaya çıkardıklarına inanıyor. Bu fenomen, hem biyolojiden hem de sosyal etkileşimlerden kaynaklanan ön yargılarımızdan başka bir şey değil.

Ön yargılar, pek çok farklı şeye yönelik olarak gelişebiliyor. Neye karşı olursa olsun ön yargıların tamamı, belli bir çeşit beyin dalgası ile başlıyor. Araştırmacılar bu çalışmayla önyargıların sebebini de ortaya çıkardığını düşünüyor.

Ön yargılar alfa dalgalarıyla ortaya çıkıyor.

24 kişiden alınan beyin görüntülerini inceleyen araştırmacılar, her saniye içerisinde 10 defa ortaya çıkan alfa dalgalarının önyargılar ile ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. The Journal of Neuroscience’ta yayınlanan makaleye göre insanlar, alfa dalgaları kuvvetli olduğunda önyargılarına yenik düşmeye daha eğilimli.

Araştırmacılardan biri ve makalenin başyazarı olan Laetitia Grabot, insan beyninin pasif bir cihaz olmadığını, sürekli planlar üreten aktif bir makine olduğunu söylüyor. Algıların sadece fiziksel uyaranlarla değil karmaşık zihinsel dünyamızla da oluştuğunu söyleyen araştırmacı, bu noktada daha önceden edinilmiş fikirlerin, iç desenlerin ve önceki bilgilerin rol oynadığını belirtiyor.

Araştırmacı, herkesin algılarının öznel olduğunu söylerken alfa dalgalarının gücünün ise beynimizin kendi ürettiği plan ve şemalara ne kadar bağlı kalmaya çalıştığını belirlediğini ortaya çıkardı. Daha güçlü alfa dalgalar, daha güçlü önyargı anlamına geliyor.

Alfa dalgaları insanların dünyayı nasıl algıladığı üzerinde etkili oluyor. Dışarıdan gelen bir uyaran, biz zihnimizde işleyene kadar gerçekte bize bir anlam ifade etmiyor. Zihnimiz bu veriyi değerlendirdiğinde algımıza göre şekillendiriyor. Bir kişi görünüşünü değiştirmese bile arkadaşlarında farklı hisler, farklı izlenimler uyandırabiliyor. Burada beynimiz veriyi kendine göre işlemiş oluyor.

İnsanların ön yargılarını gözlemlemek hiç de kolay bir iş değil. Öncelikle insanlara ön yargılı olduklarını kabul ettirmeniz gerekiyor. Bu nedenle de araştırmacılar farklı bir yöntem kullanarak yapay ön yargılar oluşturdu.

Çalışmada, kişilere aralarında neredeyse fark edilmeyecekgecikme süreleri olan görüntü ve ses çiftleri gösterildi. Sesler yaklaşık 20 ila 250 milisaniye kadar önde geliyordu. Görüntüler önce geliyor diyenler bir grupta, sesler önce geliyor diyenler ise bir başka grupta toplandı. Çalışma sonucunda alfa dalgalarının güçlü olması, ön yargıyı güçlendirdi.

Bu çalışma tek başına alfa dalgaları ile önyargılar arasında bir bağlantı kursa da aradaki boşluğu doldurmak için yeterli değil. Yine de araştırmacılar bu mekanizmanın, ön yargıların beyin hücreleri seviyesinde nasıl ortaya çıktığını açıklamakta önemli olduğunu söylüyor.

Related posts

Jupiter’in uydusunda uzaylılar olabilir

Fatih Akgün

Antarktika’da yeni bir ada

Fatih Akgün

Pfizer ve BioNTech’in aşısının virüse karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğu açıklandı

M. Büşra Kaya

Yorum Yap