Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

The Outlander Dizisi

outlander-dizisi

The Outlander Dizisi

The Outlander dizisi Diana Gabaldon’un seri halinde yazdığı romanlar ve diğer kısa çalışmalardan oluşmaktadır. Amerikalı yazarın bu romanları tarihi roman, aşk, gizem, macera ve bilim kurgu gibi farklı türleri birleştirmektedir. İlki 1991 de yayınlanmıştı. 2014 yılına gelindiğinde Starz kanalı bu romanları bir diziye uyarladı . Seride, hemşire Claire Randall’ın 18. yüzyıl İskoçyasına yaptığı zaman yolculukları ve orada tanıştığı Jamie Fraser ile yaşadığı aşk ve maceralar anlatılmaktadır. Şu anda 5. sezonu yayınlanan dizinin dört sezonu tamamlanmıştır.Ülkemizde Netflix tarafından yayınlanıyor

The Outlander Konusu:

The Outlander Dizisi

Claire 1945 yılında tarih profesörü olan kocası Frank ile birlikte İskoçya’daki Inverness şehrini ziyaret ederken tarihi kalıntı olan taşlar sayesinde zaman yolculuğu yapar ve kendini yüzyıllar öncesinde 1743 yılında bulur. Kocası Frank in atalarından olan Jonathan Randall , 1743 yılında kötücül asker olarak karşısına çıkar. Jonathan’ın saldırısından İskoç Jamie Fraser tarafından kurtarılır. Claire in rastladığı kötü niyetli olan  Jonathan’ın , kocası  Frank’e olan benzerliği şaşırtıcıdır.  Leoch Şatosunda şifacı olarak yer edinir ama zaman yolculuğunu nasıl olduğunu anlayamadığından kendi zamanına da dönememektedir. Bu gizemi çözene kadar geçmişte sıkışıp kalmıştır. Claire ve Jamie zamanla yakınlaşır ve evlenir. Claire Jamie’ye aşıktır ama yine de Frank’ı düşünerek suçluluk hissetmektedir. Bu arada 1945 yılında Frank artık Claire’den ümidi kesmiştir. Ancak olaylar hiç kimsenin sandığı gibi gelişmeyecektir.

The Outlander Dizisi Karakterleri:

 

Claire Beauchamp Randall Fraser:

The Outlander Dizisi
Becerikli ve özgür ruhlu bir hemşiredir. Zamanının çok ilerisinde bir kadındır. 6 yıl savaşta hemşirelik yapmıştır. Claire, zamanda yolculuk yapmaktadır. Bu yolculuklarında macera ve aşk ile karşılayacaktır. Claire akıllı, inatçı ve dediğini yaptıran bir kişiliktir. Aklını, tıbbi bilgisini ve gelecekle ilgili bilgilerini 18.yüzyıla gittiğinde hayatta kalabilmek için kullanacaktır. Claire İrlandalı oyuncu Caitriona Balfe tarafından canlandırılıyor. Bu rolü ile 2015 ve 2016 yıllarında En İyi TV Kadın Oyuncusu ödülü aldı. Ayrıca 2015 yılında Golden Globe’a aday oldu.

James “Jamie” Alexander Malcolm MacKenzie Fraser:

james-outlander
Karmaşık bir geçmişi olan esprili İskoçyalı Jamie, zeki, prensip sahibi ve 18. yüzyıl standartlarına göre eğitimli ve ayakları yere basan bir gençtir. Ailesine özellikle Claire’e çok bağlıdır. Sam Heughan, Jamie rolüyle En İyi Yardımcı Aktör ve En İyi Aktör adaylıkları elde etmişti.

Frank Randall:

outlander-frank-randell
Claire’in 20. yüzyıldaki kocası. Kendisi bir tarih profesörü ve 2. Dünya Savaşı süresince MI-6 için çalışmış. Genellikle sıcak ve kibar adam olan Frank sadece işine daldığında etraftakilerden uzak duruyor. Rolü, Tobias Menzies canlandırıyor.

Jonathan Randall :

outlander-jhonatan
Frank Randall’ın atalarından biri. İngiliz ordusunda asker ve lakabı da “Kara”.  Jamie’ye göre Kara ruhunun rengini temsil ediyor. Frank Randall’a ikizi kadar benziyor. Rolü, yine Tobias Menzies canlandırıyor.

Murtagh Fitzgibbons Fraser:

The-Outlander-Murtagh
Jamie’nin büyükbabası. Çok sessiz ama torununa ve Claire’e son derece sadık. Karaktere Duncan Lacroix hayat veriyor.

Kısa Not:

Uzay Yolu’ndan tanıdığımız yapımcı ve senaryo yazarı Ronald D.Moore‘un bu dizisi de çok tutuldu ve bu yıl 5. sezonu gösterime girdi.

kaynak: listefilm.com

Related posts

Intel, 4.Nesil İşlemcilerde DirectX 12’yi devre dışı bırakacağını açıkladı

Enes Sürek

Technologies are gaining trust

admin

Android 11 Beta Sürümü Yanlışlıkla Yayınlandı!

Fatih Akgün

Yorum Yap