Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

TikTok’un Politikası, Engellediği Kullanıcılar İle Şaşırttı

Popüler sosyal medya platformu TikTok, kullanıcılarını hayrete düşürecek bir karar aldı. Tiktok’un yayınladığı yeni politikaya göre bazı kullanıcıların videoları engellenecek. Engel uygulamak için yapacağı kıstaslar ise olayın şaşırtıcılığını katlıyor. TikTok çirkin içerik politikası ile çirkin ve fakir kullanıcı olarak tanımladığı kişilerin videolarını platformda engelleyecek.

Kullanıcı sayısı 2 milyara ulaşan popüler sosyal medya uygulaması Tiktok, paylaşımları denetleyen yetkililere tepki toplayacak bir talimat verdi. TikTok çirkin ve fakir kullanıcı olarak tanımladığı kişilerin videolarının platformda engellenmesi gerektiğini söyledi.

Çirkin  kullanıcı tanımını ; anormal vücut şekli, kilolu, bariz göbek,ya da aşırı zayıflık ,çirkin yüz görünüşüçok fazla kırışıklıkgöz bozuklukları gibi benzeri nedenlerle açıkladı.

Fakir kullanıcı  tanımı içinde ise; çekim ortamının perişan ve dağınık olmasıgecekondu mahalleleri, eski ve itibarsız süslemeler, harap konutlar var.

Bu dışlayıcı tutumun ne derecede uygulandığı bilinmiyor. Fakat The Intercept şirketi tarafından ortaya çıkarılan bu  politika belgelesi, durumun doğruluğunu kanıtladı.

Sebep; siber zorbalıktan korumak

Konu üzerine Intercept’e konuşan TikTok sözcüsü Gartner, bu uygulamanın aslında o kullanıcıları siber zorbalıktan korumak için yapıldığını açıkladı. Ancak bu politikanın kısa bir süre yürütüldüğünü fakat şimdi politikanın uygulanmadığını belirtti.

Şirket aynı zamanda siyasi söylemler için de uyguladığı sansür ile de gündeme gelmişti.

Related posts

Sosyal medya kuruluşlarına 30’ar milyon lira daha ceza kesildi

Fatih Akgün

Telegram Video Arama Özelliğini İlk Olarak Android’e Uygulayacak!! 

M. Büşra Kaya

Instagram,İlk Kez Bir Türk İsmi Takip Etti

Fatih Akgün

Yorum Yap