Teknolojix Haber
YAŞAM

Toplu Taşımanın Ücretsiz Olduğu O Güzel Ülke: Lüksemburg

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamayla toplu taşımayı ücretsiz hale getireceğini açıklayan Lüksemburg, dünya üzerinde toplu taşımanın tamamen ücretsiz olduğu ilk ülke oldu. Ülke Avrupa’nın önemli kesişme noktalarından birinde bulunuyor.

Avrupa’nın batısında yer alan Lüksemburg, küçük bir alanda yer alsa da sahip olduğu geçişler ve tarihi yapılarla pek çok ziyaretçiinin ilgi odağında.Ülkedeki toplu taşıma hizmeti, bugünden itibaren ülke halkı için ücretsiz hale geldi.  

Lüksemburg vatandaşları, toplu taşıma araçlarını kullanmak istediklerinde yalnızca nüfus cüzdanlarını göstermeleri yeterli. Herhangi bir şekilde özel bir kart almaları ya da ücret ödemeleri gerekmeyecek. 

Lüksemburg Bu konuda ilke imza attı:

Lüksemburg Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda, dünya üzerinde bazı şehirlerin benzer girişimleri olduğu ancak ülke çapında ücretsiz toplu taşımanın dünya üzerinde ilk defa sağlandığını açıkladı. 

Lüksemburg Hükümeti bu yöntemle aslında bir nevi de vatandaşların toplu taşımayı daha fazla kullanmasını sağlamayı umuyor. Böylelikle ülke içerisindeki trafiğin de azaltılması sağlanacak. Ülkede toplu taşıma oranının çok düşük olduğu bir gerçek.

Lüksemburg, Avrupa’nın en yüksek kişi başına düşen gelir oranına sahip ülkelerinden birisi. Ülkenin yüzölçümü pek büyük değil ve nüfusu da oldukça az ancak halkın refah seviyesinin yüksekliği ciddi bir otomobil popülasyonu yaratıyor. 

Biletlerin Zararı:Hazine’den

Lüksemburg’da ortalama bir bilet fiyatının 2 Euro olduğu belirtilirken, yıllık bilet satışlarının ülkeye 41 milyon euro gelir sağladığı ifade ediliyor. Bu da ülkenin bütçesinin yaklaşık olarak %8’ini oluşturuyor.

Yapılan yeni değişiklikle birlikte ülkedeki hanelerin yüzde 40’lık bir kısmı bu sayede daha az masraf yapacak, ortalamada yıllık 100 Euro paraları ceplerinde kalmış olacak. Devlet ise bilet satışları olmamasından dolayı yaşanacak olan gelir kaybını hazineden karşılamayı düşünüyor.

Lüksemburg’un başkenti olan Lüksemburg City, sık sık trafik sorunlarıyla gündeme geliyordu. Ülkede insanların yalnızca %32’si işe giderken toplu taşımayı tercih ediyor. Şehrin güneyinde bir tramvay hattı olsa da raylı sistemin kuzeye ve başkentteki havalimanına erişebilmesi için çalışmalar devam ediyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Son dakika: 31 ilde 2 günlük sokağa çıkma yasağı başladı!

Fatih Akgün

Uçuşu iptal edilen yolculara tanınan yeni haklar nelerdir?

Fatih Akgün

Son Dakika! Bakan Koca’dan 40 şehir Açıklaması…

Meryem ACAR

Yorum Yap