Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Yeni Toyota B-SUV Modeli Yaris Cross’u Tanıttı (Bosanski jezik)

Totoya, yeni B-SUV modeli Toyota Yaris Cross’u bugün gün yüzüne çıkardı. 
Toyota‘nın Avrupa ve Japon ekipleri tarafından ortak olarak geliştirilen Yeni Yaris Cross, markanın önceki modellerinde de görülen tasarım çizgilerini koruyor. Japon otomotiv ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilemeyi planladığı yeni otomobilin tanıtımı, fuarın koronavirüs nedeniyle iptal edilmesinin ardından ertelenmişti.
Normal sürüme göre daha kaslı ve daha yüksek bir yapıya sahip olan Yeni Yaris Cross‘un lansman rengi ise markanın Brass Gold adını verdiği altın benzeri bir sarı renk olarak belirlenmiş. Otomobilin sis farları, olabildiğince aşağıya konumlandırılmış. Farklı jant tasarımları ve otomobilin çamurluklarına yerleştirilen eklentiler, Yaris Cross’u diğer Yaris modellerinden ayırıyor. Far tasarımında ve ızgaranın içinde görülebilen elmas motifleri, Yaris Cross‘u temel model Yaris’ten ayırmayı başarıyor. Yaris Cross, keskin hatları ve yüksekliğiyle güçlü bir duruşa sahip.

Otomobilin uzunluğu 4.180 mm ile orijinal RAV4’e çok yakın. Ayrıca genişlik ve yükseklik değerleri de sırasıyla 1.765 mm ve 1.560 mm. Aks aralığı ise Yaris ile benzer şekilde 2.560 mm olarak belirtiliyor. Ayrıca yerden yüksekliği Yaris‘ten 30 mm daha fazla.

 

 

Yeni Yaris Cross, 3 silindirli 1.5 litre benzinli motor ve yine 1.5 litre 3 silindirli benzinli motor + elektrik motoru bulunan Hibrid seçeneği ile satılacak. Hibrit motorun sunduğu toplam güç ise 116 beygir olarak açıklandı. Yeni Yaris Cross’ta Toyota Safety Sense aktif güvenlik sistemleri ve gelişmiş sürücü asistan sistemleri de bulunacak. Yeni Yaris Cross’un en önemli özelliklerinden birisi de elektronik AWD-i dört çeker sistemi. Yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu düşüren teknoloji, normal sürüş koşullarında önden çekişli gibi davranıyor.

Aracın 2021 yılının yaz aylarında piyasaya sürüleceği açıklandı. Fiyatları henüz bilinmeyen yeni Yaris Cross, Fransa’nın Valenciennes bölgesindeki TMMF fabrikasında üretilecek.

Toyota predstvalja novi B-SUV model Yaris Cross

Totoya je danas predstavila novi B-SUV model Toyota Yaris Cross.

Novi Yaris Cross, koji su zajednički razvili Toyotini europski i japanski timovi, održava dizajnerske linije kakve se vide u prethodnim modelima marke. Predstavljanje novog automobila, koji su japanci planirali izložiti na sajmu automobila u Ženevi, odgođeno je nakon što je sajam otkazan zbog coronavirusa.

Boja Yeni Yaris Cross određena je kao zlatnožuta žuta boja koju marka naziva Brass Gold. Svjetla za maglu u automobilu postavljena su što je moguće niže. Različiti dizajniranje naplataka i dodaci u blatobranima automobila razlikuju Yaris Cross od ostalih Yaris modela. Dijamantni motivi, koji se mogu vidjeti u dizajnu farova i unutar rešetke, uspijevaju razlikovati Yaris Cross od osnovnog modela Yaris. Yaris Cross ima snažan stav svojim oštrim linijama i visini.

Duljina automobila vrlo je blizu originalnog RAV4 sa 4.180 mm. Širina i visina 1,765 mm, odnosno 1,560 mm. Međuosovinski razmak naveden je kao 2.560 mm sličan Yarisu. 

Novi Yaris Cross prodavat će se s 3-cilindričnim 1,5-litarskim benzinskim motorom i opcijom Hybrid, koja također ima 1,5-litarski 3-cilindrični benzinski motor + električni motor. Ukupna snaga koju nudi hibridni motor najavljena je kao 116 konjskih snaga. Novi Yaris Cross uključivat će i Toyotine sigurnosne sisteme aktivne sigurnosti i napredne sisteme pomoći vozaču. Jedna od najvažnijih karakteristika novog Yaris Cross-a je elektronički sistem AWD-i sa pogonom na sve kotače. Tehnologija, koja smanjuje potrošnju goriva i emisiju CO2, u normalnim se uvjetima ponaša kao pogon na prednjim kotačima.

Objavljeno je da će vozilo biti lansirano u ljeto 2021. godine. Novi Yaris Cross, čije cijene i dalje nisu poznate, proizvodit će se u tvornici TMMF u Valenciennesu u Francuskoj.

 

Related posts

İşte En Yetenekli SUV Jeep WRANGLER

Fatih Akgün

Yeni Güç Kaynağı İçin Lamborghini,MIT ile Çalışacak…

Meryem ACAR

Yepyeni Tasarım! 2020 Kia Sorento, Hibrit Versiyonuyla Geldi…

Meryem ACAR

Yorum Yap