Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Toyota Yeni Hatchback Hamlesi..

Toyota yeni bir sportif Hatchback çıkartmaya hazırlanıyor. GR Corolla adında olacağı tahmin edilen aracın 2022 yılında çıkması bekleniyor.

GR Yaris’i andıran araç Yaris’le aynı motoru kullanıyor.

2019-2020 Toyota Corolla Hatchback Test Sürüşü Yan Görünüm

Geçtiğimiz birkaç ay önce, Toyota’nın yeni bir Corolla sportif Hatchback üzerinde çalıştığını öğrenmiştik ve iddiaya göre  de bu araç GR rozetine de sahip.

Toyota Corolla Hatchback, şu anda ABD serisinin bir parçası olarak bulunuyor ancak sportif Hatchback’ler daha önemli bir parça demek yanlış olmaz.

Bu araçlar herkese göre değil ancak Honda and Volkswagen gibi rakipler bunlara bağlı gözüküyor.

Car and Driver’ın raporuna göre, Toyota sadece Avrupa’da değil Amerika’da da yeni bir Corolla sportif Hatchback çıkartma planlarıyla ilerliyor.

Söylentilere göre yeni sportif Hatchback piyasaya 2022 yılında çıkacak.

Toyota GR Corolla, 257 beygir gücü sağlayan turbo beslemeli 1,6 litre 3 silindirli motora sahip olacağı söyleniyor. Bu motor sizlere tanıdık gelebilir çünkü GR Yaris de aynı motoru kullanıyor. Ayrıca, 257 beygir gücü 3 silindirli bir motor için hiç de fena değil.

2019-2020 Toyota Corolla Hatchback Test Tahrik Vites Kolu

Yeni Corolla’da düz vites seçeneği de olacak:

Corolla, motor konusunda GR Yaris’e benzese de Yaris’te bulunan tüm tekerlerden çekiş sistemi yeni Corolla’ya taşınmayacak.

Bu sistemin Corolla’da neden olmayacağı bilinmiyor ancak aracın aşırı ağır olmaması için sistemin kullanılmadığını iddia eden birçok kişi bulunuyor.

Araç hakkında meraklılarını sevindirecek iyi haberler ise bunlardan biri aracın düz vites seçeneğinin olmasıyken diğerleriyse mühendislerin aracı daha sert ayarlı süspansiyonla, daha sert frenlerle ve yaz lastiği kullanılan daha geniş tekerleklerle birlikte tasarlamış olması.

2019-2020 Toyota Corolla Hatchback Test Sürüşü Kontrol Paneli

Koronavirüs salgını nedeniyle GR Corolla’nın pazara çıkmasında birtakım gecikmeler yaşanabilir.

Fakat bunun hakkında konuşmak için biraz erken. Çıkış tarihi kadar aracın fiyatı da merak edilenler arasında bulunuyor.

Corolla’nın bulunduğu segmentte güçlü konumda olan Volkswagen GTI ve Honda Civic Type R’nin fiyatının 30-36 bin dolar arasında değiştiğini göz önüne alırsak Corolla’nın da bu bantta olacağını söyleyebiliriz.

 

Kaynak: https://carbuzz.com/news/volkswagen-gtis-newest-enemy-will-come-from-toyota

Related posts

SkyDrive’ın uçan arabası 4 dakika uçtu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Otomobiliniz artık uzaydan kontrol edilecek

Fatih Akgün

Toyota ve Panasonic’ten Elektrikli Araç Bataryası Ortaklığı

Fatih Akgün

Yorum Yap