Teknolojix Haber
OTOMOBİL TeknolojiXHaber

Toyota’dan tamamen elektrikli yeni SUV: bZ4X

Japon otomotiv devi Toyota, tüm dünyada satışa sunacağı ilk elektrikli otomobil modeli olan bZ4X’i görücüye çıkardı.
Toyota, ilk defa Nisan ayında Şanghay Otomobil Fuarı’nda sahne alarak, dünya genelinde satışa çıkaracağını yeni elektrikli otomobili bZ4X modelini duyurmuştu. Araç, Toyota’nın en baştan itibaren bataryalı elektrikli olarak geliştirdiği ilk modeli oldu.

Toyota tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni “bZ”, Japon şirketin elektrikli otomobilleri için oluşturduğu yeni bir alt marka olacak.Gelecekte karşılaşacağımız elektrikli Toyota otomobillerinin de “bZ” isminde toplanacağını söyleyebiliriz.”bZ” adının açılımı ise Beyond Zero yani “Sıfırın Ötesinde“.

Toyota bZ4X, Japon otomotiv devinin Subaru ile birlikte geliştirmiş olduğu e-TNGA platformu üzerine inşa edilmiş durumda ve dört tekerden çekişli olduğunu biliyoruz.Motor ise 204 PS güç ve 265 Nm tork üretiyor. Ayrıca kullanıcılar, 4×4 yerine 4×2 motor seçeneği de tercih edebilecekler. Bu versiyonda kullanılan motor ise 217.5 PS ve 336 Nm tork değeri sunuyor.

Toyota tarafından yapılan açıklamalara göre bZ4X’te 71.4 kWh kapasiteli dev bir batarya bulunuyor. Bu batarya, tüketicilere 450 kilometre civarında menzil sunuyor. Batarya konusunda farkını konuşturmayı başaran Toyota, 10 yıl ya da 240 bin kilometrelik kullanımdan sonra bile batarya performansının yüzde 90 seviyesinde olacağını açıkladı. Üstelik bu bataryadaki 150 kW hızlı şarj sistemi, 30 dakikalık şarj ile yüzde 80’lik kapasite vadediyor.


Bununla birlikte bZ4X’e opsiyonel olarak güneş panelleri de eklenebiliyor. Bu sayede bir şarj istasyonuna pek de ihtiyaç duyulmayacak gibi görünüyor. Toyota’nın açıklamalarına göre güneş panelleri, yılda ortalama 1.800 kilometre menzillik şarj sunabilecek potansiyele sahip. Bu durum, 450 kilometrelik menzille şehirler arası yolculuk yapmaktan çekinen tüketicilerin endişelerini giderecek gibi görünüyor.

Yeni Toyota bZ4X, 2022 yılının ortalarında dünya çapında satışa sunulacak. Ancak otomobilin Türkiye’ye gelişi 2023 yılını bulabilir.

Toyota, 2025 yılına kadar piyasaya 7 adet bZ modeli sürmüş olmayı hedefliyor. Japon devin yaptığı isim hakları başvurusunda bZ1x ile bZ5x arası güven altına almıştı.

Toyota’nın bZ adını, markanın 2025’e kadar planladığı 15 yeni elektrikli modellik atılımın bir parçası olacak. Japon otomobil devi, o zamana kadar elektrikli ve elektrik destekli araç sayısını ise 70’e çıkarmayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

2020 Renault Espace

Fatih Akgün

Karşınızda 2020 Alfa Romeo Giulia

Fatih Akgün

Türk İş İnsanından Elektrikli Hiper Otomobil Projesi: Elektron One!

Semih Bozkurt

Yorum Yap