Teknolojix Haber
BİLİM

TÜBİTAK COVID-19 Portalı’nın bugün itibarıyla devreye girdiğini açıkladı!

COVID-19 tedbirleri kapsamında Ankara’da bir basın toplantısı düzenlendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs salgının Türkiye ve dünyadaki seyrine ilişkin güncel bilgiler paylaşan TÜBİTAK COVID-19 Portalı’nın bugün itibarıyla devreye girdiğini açıkladı.
Türkiye’de yeni tip koronavirüs salgını COVID-19’un Çin’de ortaya çıktığı ilk zamanlarda Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu. Şimdi de, güncel vaka sayıları ve bilimsel makalelerin bulunacağı TÜBİTAK COVID-19 Portalı‘nı hayata geçirildi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK ile girişimcilerin ve bilim insanlarının projelerinin hemen hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir program hazırladıklarını söyledi.

TÜBİTAK COVID-19 Portalı, güncel vaka sayısından bilimsel kaynaklara kadar pek çok bilgi sunuyor

COVID-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılacak ürünlere ve koruyucu malzemelere hızlıca destek sağlayacaklarını ifade edildi. Varank“Yeni bir uygulama olarak geliştirdiğimiz TÜBİTAK COVID-19 Portalını da bugün itibariyle devreye aldık. TÜBİTAK’a verilmesi gereken tüm proje raporlarının teslim tarihlerini 3 aya kadar erteledik, çağrılara başvuru sürelerini de uzattık” dedi.

TÜBİTAK COVID-19 Portalı, COVID-19 vakalarının Türkiye’deki seyrine ilişkin en güncel verileri sunmaktadır. Sistem Sağlık Bakanlığı yetkili personeli tarafından verilen bilgilere göre belirli aralıklarla güncellenmektedir. Bunun yanı sıra portal, COVID-19’a karşı dünya çapındaki en güncel klinik çalışmaları ve bu çalışmalardan tavsiye edilen  ilaçlar, bilimsel kaynaklar ve korunma yöntemleri gibi daha pek çok bilgiye erişim imkanı sunuyor. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan Online Corona Testine doğrudan ulaşmanızı sağlıyor. TÜBİTAK COVID-19 Portalı’na buradan erişebilirsiniz.

Related posts

TARİHTEKİ İLK GERÇEK ROBOT UNIMATE

Fatih Akgün

Koronavirüse önemli gelişme: 1 dolara test

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Hastalık tespit edebilen önemli buluş!

Fatih Akgün

Yorum Yap