Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi

Tudors Dizisi inceleme ve Konusu

 

Bu günkü Dizi ve sinema kategorisi yazımda İngiltere yapımı tarihi ve drama dizisi olarak bilinen Tudors dizisi konusu ve incelemesi ‘ne yer vereceğim.

İngiltere tarihini anlatan heyecan verici ve sürükleyici bir yapımla karşınızdayım. Biraz eski de olsa seyredilmeye değer olduğunu düşünüyorum.  Bu dizide aşk, tutku, entrika, güç, iktidar hepsi beraber bulunuyor. İzlerken hem keyif alacak hemde İngiltere tarihine açılan pencereden  VIII.Henry’nin hayatına misafir olabileceksiniz.
 Tudors konusu itibariyle İngiltere Kralı VIII. Henry’nin hayatı ve sarayın karmaşık ilişkilerini anlatarak pek çok tarihi dizi severin ilgisini çekmiştir.Dizi de ençok ilgi çeken kısım saraydaki ilişkilerdir. Aşk tutku, ihanet ustalıkla işlenmiş.Usta oyuncuların performansları ile harmanlanmıştır.Ayrıca sahne çekimleri ve manzaralar hem çok gerçekçi hem de sizi o tarihe götürebilmektedir.Bu göz önüne alındığında yönetmen de başarılıdır. Tudors oyuncuları ile dizi başarıyı yakalamış ve tam 3 sene sürmüştür. Toplamda 4 sezonu bulunan dizide etkiyi en iyi şekilde veren ise Tudors karakterleri ve aralarındaki ilişkiler olmuştur. Dizideki bazı aşk sahneleri sebebiyle  18+ bir dizidir. 1 Nisan 2007 tarihinde başlayan ve 10 Haziran 2010 tarihinde sona eren dizi toplamda 38 bölüme sahiptir. Genellikle mekan çekimleri için İngiltere kullanılmıştır. BBC kanalında yayınlanmış olan Tudors dizisinin senaristliğini Michael Hirst üstlenmiştir. Dizi çekimleri öncesinde her oyuncu için senarist ile birlikte büyük bir ekip titizlikle seçim yapmıştır.
iMDb  de puanı  8.1 değerini almıştır; bu değer izlenilmeye değer olduğunun bir göstergesidir.

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi:

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi

İngiltere kralı VIII. Henry’nin özel aşk hayatı ile birlikte, İngiltere Sarayı içerisinde yaşanan entrikalar, siyasal olaylar ve İngiltere Kilise Reformu anlatılmaktadır. Dizide Kral Henry’nin 30’lu yaşları ile anlatım başlar. Babası, abisi öldükten sonra abisinin eşi ile Henry’i zorla evlendirmiştir. Maalesef bu nedenle de kral özel aşk hayatında mutlu değildir ve başkasını sevmektedir. Ayrıca kral Henry’nin altı evliliği de konu edilmiştir. Kral ile yaşanan anlaşmazlıkların saraya olan etkisi de tarihle bağlantılı olacak şekilde işlenirken, aynı zamanda kendi hayatı arasında yaşadığı gel gitler işlenir. Tudors dizisi gerçek Tudor ailesinin ana özellikleri üzerinden tamamen farklı bir hikaye işlemektedir. Bu nedenle kurgulanmış bir tarihi konudan da söz etmek mümkün olacaktır.

Kralın özel hayatı ile siyasi hayatı arasında yapmakta olduğu seçimler verilirken, aslında izleyiciyi çekecek noktalara değinilmektedir. Sadece Boleyn kızları ile yaşadıklarına bakarak bu döneme yorum yapmak doğru olmayacaktır. Ortada büyük bir tarih olduğu için dizi de, konuları dengeli bir şekilde işlemeye dikkat etmektedir. Dizide kadınların kendi aralarında verdiği mücadele de anlatılmaktadır. Erkek çocuk verme savaşı sürmekte ve saray içerisinde ikili konuşmalar halinde büyük bir çekişme devam etmektedir.

Aynı zamanda Kral Henry’nin Boleyn Kızları ile yaşadığı aşk ilişkileri de konu edilmektedir. Tek başına verdiği kararlar ile tüm krallığın hayatını tamamen değiştirecek ve taht işleyişini kiliseden tamamen ayırarak tüm tepkileri de üzerine çekecektir. Egoları ile ön planda olan bu karakter üzerinden 16. yy İngiltere’si her şeyiyle konu edilmektedir. Sırf zorla evlendirildiği ilk eşinden ayrılmak için kuralları yeniden yazan ve büyük aşkı Boleyn kızına kavuşmak için verdiği mücadeleler ile aşka ne kadar inandığı da ortaya koyuluyor. Bu dizinin konusu anlaşılır ve akıcı bir şekilde işlenmiş senarist izleyiciyi sıkmadan bu dönemi anlatmış.  Takibi kolay bir tema işlenmiş,sahneler ve manzaralarla desteklenmiş. Özellikle günümüz tarih dizileri ile karşılaştırdığımız zaman çekim konusunda oluşan farkları hemen herkes kolaylıkla fark edebilir. Dönem çok eskilere dayanmakla birlikte, 4 sezon da ana hatlarıyla anlatılmıştırve dizi bitirilmiştir.

Tudors Dizisi Oyuncuları:

 

Tudors dizisi oyuncuları arasında Jonathan Rhys Meyers, Sam Neill, Callum Blue, Henry Cavill, Henry Czerny, James Frain, Nick Dunning, Guy Carleton, Sarah Bolger ve Natalie Dormer gibi isimler yer almaktadır. Kral IIIV. Henry karakterine Jonathan Ryhs Meyersbaş rolü hayat vermektedir. Dizi çekimleri başlamadan önce her karakter için birçok alternatif ile görüşülmüş ve en doğru seçimleri sağlamak için titiz bir çalışma sergilenmiştir.

Tudors Dizisi Karakterleri:

Kral VIII. Henry:

Bu karaktere Jonathan Rhys Meyers hayat veriyor. İngiltere Sarayı Kralı olarak karakterin hayatı konu edilmektedir. Hem özel hayatı hem de saray ile ilişkileri arasında yaşananlar aktarılıyor. Egoları ile kendisini yönlendiren bir karakter.

Thomas Wolsey:

 

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi

IIIV. Henry’nin hem sağ kolu hem de en yakın arkadaşı olmuştur. Kralın yönlendirmesi ile yaşayan ve biraz saf kalan bir karakter.İngiliz başpiskoposu, devlet adamı ve Katolik Kilisesi’nin kardinaliydi.VIII. Henry 1509’da İngiltere Kralı olduğunda, Wolsey Kral’ın müttefiki oldu.1514’te neredeyse tüm devlet meselelerinde kontrol figürü haline geldi.

Bu karakteri Sam Niell canlandırdı.

Anne Boleyn:

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi

Kralın en büyük aşkıdır ve büyük bir etkisi sürmektedir.Kral Henry VIII’in ikinci karısı olarak 1533-1536.  İngiliz Reformunun başlangıcına damgasını vuran siyasi ve dini kargaşada önemli bir figürdür.

Dizide Anne Boleyn karakterini Natalie Dormer canlandırdı.

Catherine of Aragon:

 

1509 Mayıs 1533 tarihine kadar Kral Henry’nin ilk eşidir. İngilizler, Catherine’in İngiliz cesaretiyle ilgili duygusal bir konuşmayla önemli bir rol oynadığı Flodden Savaşı’nı kazandı.

Bu karakteri Mary Doyle Kennedy canlandırdı.

Prenses Margaret:

Kral VIII.Henry’nin kız kardeşi dir. 1503’ten 1513’e İskoçya’nın IV.James ile evlenerek İskoçların Kraliçesi oldu ve daha sonra kocası İngilizlerle savaştıktan sonra 1513’ten İskoçya’nın oğlu V.James  için naip oldu.

Bu karakteri, Gabrielle Anwar’ın canlandırdı

Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi

Tudors Dizisi Detay:

Orijinal ismi: The Tudors
Yayın tarihi: 1 Nisan 2007 – 10 Haziran 2010
Yayın yerleri: İngiltere ve Kanada
Dizi yapımcısı: Michael Hirst
Senaryo: Michael Rist
Dizinin türü: Dram, Tarih,Aşk
Toplam sezon sayısı: 4 Sezon
Toplam Bölüm Sayısı: 38
Yayınlandığı Kanal: BBC
Yapım: HBO
Dizinin Baş Rol Oyuncuları: Jonathan Ryhs Meyers, Sam Neill, Callum Blue, Henry Cavill, Henry Czerny
Anlatılan Dönem: 16. yy İngiltere Krallığı

Dizinin anlattığı dönem, oyuncu seçimleri ve diğer detayları ile birlikte, kullanılan mekanlar, kostüm seçenekleri ve diyaloglar açısından da birçok dizi sever tarafından tam not almayı başarırken, tarihi diziler ile ilgili araştırmaları olan birçok uzman tarafından da başarılı bir yapım olarak değerlendirilmiştir. Çekildiği dönemde en çok izlenen diziler arasına girmeyi başarmış, iMDb içerisinde de puan olarak 8.1 değerini almayı hak kazanmıştır. Dizinin Türkçe alt yazılı hali ülkemize daha geç gelmiştir. Bu nedenle de günümüzde dahi izlenmeyen diziler arasında The Tudors yapımı da geçmektedir. Dizinin yeniden çekileceği ve devam niteliğinde bir konu işleyeceği söylentileri yayılsa da, kesin olarak bir basın açıklaması yapılmamış ve bilgi yapımcılar tarafından doğrulanmamıştır.

Kaynak:listefilm.com

Related posts

Dünya Sağlık Örgütü Geçiş Dönemi Konusunda Uyardı

Fatih Akgün

İşte ilk rapor! YouTube milyonlarca kanalı kapattı!

Fatih Akgün

Akıllı Şehirler

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Continuum Dizisi Konusu ve Oyuncuları - LaFLaF.NET 26 Mart 2020 at 10:54 am

[…] alıyor. Yaratıcı senaryo ekibindeki Simon Barry ve Jeremy Smit’in ortaklığında ilerleyen Continuum, Netflix dizileri arasından yüksek izlenme oranı ile sıyrılmayı başardı. Dizi klasik gibi […]

Cevaplayın
Tudors Dizisi Konusu ve incelemesi - LaFLaF.NET 26 Mart 2020 at 11:04 am

[…] Dizisi Konusu ve […]

Cevaplayın

Yorum Yap