Teknolojix Haber
İNTERNET

Türk Profesörden; İnternet Bağımlılığına Çözüm!

Covid-19 salgını sürecinde internet kullanımının arttığını belirten Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEBAM) Müdürü Prof. Dr. Zeki Yüncü, bağımlılıktan korunmak için evlerdeki bilgisayarların ortak kullanılmasını önerdi.

AA muhabirine açıklama yapan EGEBAM Müdürü Prof. Dr. Zeki Yüncü, salgın döneminde uzaktan eğitim, sosyal görüşme veya eğlence gibi internet ve cihaz gerektiren aktivitelerin  fazlasıyla arttığını belirtti. Teknolojinin çocuklar ve gençler için hem “telafi edici” hem de “bağımlılık yapıcı” özelliğinin olduğunu vurgulayan Yüncü, “İnternetin bu dönemde koruyucu işlevi de oldu. Çocuklar okul sisteminden kopmadılar. Büyükleri ya da arkadaşları ile görüşebildiler. Ama bu süreç, kötü niyetli kullanımı da arttırdı.” açıklamasını yaptı.

Karşı konulamayan aşırı internet kullanma isteği, internetten uzak kalındığında ortaya çıkan öfke, internet dışında geçirilen zamanın değersizleşmesi, iş ve aile hayatının bozulmasını “bağımlılık” olarak nitelendiren Yüncü, İnternet kullanımı arttıkça bağımlılık gelişiminin yükselmesinin bilimsel çalışmalar ile ortaya konduğunu belirtti. Covid-19 dönemindeki olumlu ve olumsuz etkilerin de uzun vadedeki araştırmalarda ortaya konacağını ifade etti.

Evde bulunan bilgisayarın ortak kullanılabileceğini vurgulayan Yüncü, “Çocuğun salgın süresince bir bilgisayarı olmasın ama anne babanın da bilgisayarı olmasın. Teknolojik aletler ortak kullanımda olsun. Paylaşım olması doğal sınırlama sağlayacak ve dayanışmayı da beraberinde getirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Zeki Yüncü, ev işlerinde sorumluluğu paylaşmak, ailece ortak etkinlik yapmak, sağlıklı uyku düzeni gibi alışkanlıkların da bağımlılıktan koruduğunu vurguladı!

Related posts

‘Işık Hızında’ İnternet Sağlayacak Wi-Fi 6’nın Testleri Başarıyla Sonuçlandı.

admin

LinkedIn CEO’sundan Evde Çalışanlara Tavsiyeler!

Fatih Akgün

Google , Sanal Olarak Yapacağı Etkinliği Korona Virüs Dolayısıyla İptal Etti!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap