Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA YAŞAM

Türk Sanatçı Refik Anadol ve Muhteşem Yapay Zeka Sanatı

Türk Sanatçı Refik Anadol, Yapay Zeka Yardımıyla Veriyi Sanata Çevirdi

Medya sanatçısı ve yönetmen Refik Anadol, yapay zekanın kullanımını bambaşka bir alana taşıdı. Türk sanatçı, yapay zeka teknikleri ve makine öğrenimi algoritmalarının yardımıyla verileri, göz alıcı sanat eserlerine dönüştürdü.

Devasa veriler, fosil yakıt şirketlerinden finans sektörüne kadar tüm iş dünyası için değerli hale geldi. Türk sanatçı Refik Anadol ise veriyi bambaşka bir şey olarak görüyor. Refik Anadol, veri yığınlarını yeni bir tür heykel olarak adlandırdığı çalışması için malzeme olarak kullanıyor.

Refik Anadol, ilginç veri kümelerini bir araya getirerek, bilgisayarların dünyayı ve insanları nasıl ele geçirdiğini görselleştiren büyüleyici sanat eserleri yaratıyor. Sanatçı, yapay zeka tekniklerinin ve özellikle makine öğrenimi algoritmalarının yardımıyla ham verileri filitreleyerek veya genişleterek, hayranlık uyandıran çalışmalara imza atıyor. Sonuç olarak veri noktaları, dev ekranlarda gösterilebilen veya duvarlara yansıtılabilen sanat eserleri olarak karşımıza çıkıyor.

fefik anadol veri sanatı

Refik Anadol, daha önce New York’un 10 milyon fotoğrafından oluşan ve 360 derecelik bir video olan Machine Hallucination gibi çalışmalara da sahip. Refik Anadol, fotoğrafları gruplamak için makine öğrenimini kullandı ve birçok farklı insan tarafından çekilen fotoğraflarla titrek görüntüler yarattı. Refik Anadol, “Bu, bir tür kolektif hafıza gibi. New York’ta bir bina yılın farklı zamanlarında çok farklı açılardan keşfedilebilir.” diyor.

refik anadol yapay zeka eser

 

Related posts

Evde el dezenfektanı nasıl yapılır?

Fatih Akgün

Yerli yüz tanıma ve ateş ölçüm cihazı

Fatih Akgün

Türkiye’nin Dört Bir Yanına ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ Yayılıyor…

Meryem ACAR

Yorum Yap