Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA

Türk Telekom’dan, 4 yapay zekaya adım mı atılıyor?

Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures, yaptığı yatırımlar ile özellikle global pazarlarda büyüme potansiyeli olan yerli girişim ekosistemini uçtan uca büyütmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor.

Türk Telekom’dan ypaılan açıklamaya göre, TT Ventures yakın zamanda, yapay zeka temelli çözümler üreten ve özellikle yurtdışı pazarlarda yer almak üzere stratejilerini oluşturan Syntonym, Optiyol, QuantWifi ve B2Metric şirketlerine yatırım yaparak girişim portföyünü genişletti.

Yapay zeka odaklı girişimlere yatırım

TT Ventures, geliştirdiği kendine ait yatırım modeli ile finansal yatırımlara artı olarak girişimlere, Türk Telekom üzerinden satış, pazarlama, altyapı ve teknoloji gibi farklı destekler sunuyor. Yakın zamanda yatırım yapılan girişimlerden biri, sentetik veri anonimleştirme teknolojisini geliştiren Syntonym oldu. Syntonym, geleneksel yöntemlerin tersine analitik metrikleri koruyarak hem anonimleştirme sürecindeki yapısal ve işlevsel kayıpların önüne geçmeyi hem de elde edilen verilerin yapay zeka eğitimlerinde kullanılmasını mümkün kılıyor.

Optiyol yapay zeka teknolojisi ile e-ticaretten taşımacılığa, lojistik operasyonları yürüten pek çok farklı sektöre rotalama çözümü sağlıyor. Diğer yatırım yapılan girişimlerden biri olan QuantWifi, özellikle Kovid19 sürecinde hızla yükselen evlerdeki internet ihtiyacı ve buna bağlı Wi-Fi bağlantı deneyimini ölçümleyerek, müşteri memnuniyetini en yukarı seviyeye çıkartmayı hedefliyor. B2Metric ise yapay zeka tabanlı müşteri hareket anlamlandırma platformu ile otomatik makine öğrenmesi modelleme alt yapısını kullanarak farklı kaynaklardan verileri bir araya getirme, temizleme ve gelecek öngörüleri üretmede çözümler sunuyor.

Related posts

Ev ve Hayvanlar İçin CES 2020: TCL, Özel Çözümlerini Tanıttı…

Meryem ACAR

Samsung Galaxy A71 tanıtıldı!

admin

Tesla Keendi Kendine Sürüş Özelliğini Geri Çekiyor

Hakan Kırdar

Yorum Yap