Teknolojix Haber
YAŞAM

Türkiye’de Tersine Karantina Uygulanabilir!

Ülkemiz dahil olmak üzere Tüm Dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sonrasında normal hayata dönme hazırlıkları yapılıyor. Bayram sonrası normalleşme çalışmaları kapsamında salgın önlemlerinin yeniden ele alınacağı süreçte, vaka sayısı sıfıra inen illerde tersine karantina uygulamasına gidilebileceği konuşuluyor.
 Tersine Karantina; vaka sayısı sıfır olan illeri, hâlâ vaka görülmekte olan illerden korumak olarak açıklayabiliriz. Bu uygulama kapsamında şehirlerarası seyehat, sadece vaka sayısı sıfır olan illere açılacak. Bunun yanı sıra il içerisindeki hareketliliğe de izin verilecek.

Sputnik’in Hürriyet kaynaklı haberine göre bayram sonrasına kadar vaka sayısı sıfırda kalan iller için özel bir değerlendirme yapılacak. Vaka sayısı sıfıra inen illerde sosyal hayatı yeniden başlatmak için çalışmalar yapılacak. Tersine karantinanın uygulanabileceği il sayısının 15 civarında olduğu ifade ediliyor. Bunlar arasında Gümüşhane, Bartın, Burdur ve Tunceli gibi iller bulunuyor.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından, salgın yönetimi konusunda çalışmak üzere halk sağlığı uzmanlarından bir ekip oluşturma üzerinde çalışılıyor. Gevşetme politikalarının belirlenmesine yardımcı olacak olan bu ekip; kapalı mekânlardaki ana kurallar, maske zorunluluğunun uygulanacağı yerler, açılacak işyerlerini belirleyecek.

Farklı olarak, 19 Mayıs’ta ve Ramazan Bayramı döneminde kısa süreli sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği ifade ediliyor. Yetkililer, 5 Haziran tarihinde ortaya çıkacak verilerin önemini Eğer 24 Mayıs rakamları, bayram sonrası haziranın ilk haftasının rakamları aynı veya çok az fark olursa, o zaman normalleşmeden söz edilebilir. Vaka sayısının binli rakamlarda veya altında olması çok önemli. Eğer bayramın etkisiyle üstüne çıkarsa, farklı önlemlerin alınması gerekebilir” şeklinde anlatıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de uyarılarda bulunduğu salgının ikinci dalgası konusunda da hazırlıkların yapıldığını ifade eden uzmanlar, bu dalganın “kendi içimizde ve güz aylarında” ortaya çıkma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu ifade ediyor. Yapılacak düzenlemelerin ise il ve bölgeye özel uygulanması gerektiği belirtiliyor.

 

Related posts

UNUT BENİ ARTIK… UNUTULMA HAKKIMI KULLANIYORUM

Fatih Akgün

2020-2021 SüperLig Fikstürü: Derbi haftaları belli oldu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Sağlık Bakanı Koca:Ölü Sayısı 4,Vaka Sayısı:359

Fatih Akgün

Yorum Yap