Teknolojix Haber
İNTERNET

Türkiye’den internet trafiği için önlem!

Hızla yayılan virüs sebebiyle insanların çoğunun evden çıkmaması internet trafiğine yol açarken Türkiye bunun için önlemler almaya başlıyor.

Çin’den sonra virüsten en çok etkilenen Avrupa’da internet kullanımı yüzde 50’den fazla artarak normalin bir buçuk katına çıktı. Avrupa’daki internet servis sağlayıcıları trafik artışının devam etmesi halinde, yoğunluk nedeniyle, internet altyapısının kullanılamaz hale geleceğine dair kaygılarını dile getiriyor.

Avrupa Birliği’nde elektronik haberleşme sektörünün düzenleyici kurumlarının birliği olan BEREC, internet trafiğindeki fazla artış nedeni ile oluşan tıkanıklığa müdahale etmek için internet servis sağlayıcılara yetki veren bir karar aldı. Bu kapsamda acil durumlarda trafiği uygun ve ölçülü bir biçimde yönetilecek.

Türkiye de corona virüsü ile ilgili süreçte elektronik haberleşme sektöründe hizmetlerin sürekliliğinin devam etmesi için BTK operatörlere; trafik yönetimi, güvenlik, personel yedekliliği ve müşteriler ile etkileşim gerektiren durumlardaki sağlık risklerine kadar alınması gerekli önlemleri bildirdi.

Avrupa Birliği’nde ki önlemler ile benzer şekilde acil durumlarda operatörler trafik yönetimine ilişkin geçici ve orantılı önlemleri Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ile koordineli bir biçimde alabilecek. Mevcut durumda trafik artışı gözlenmekle birlikte Türkiye’de operatörlerin kapasitelerinin bu artışı karşılayabildiği belirtiliyor.

Related posts

En Çok Ziyaret Edilen İnternet Siteleri Açıklandı!!

Nihal Sanlı

Instagram, yıllar sonra ana ekran tasarımını değiştirdi!

Vildan Çelik

RTÜK’ten Netflix Dizisine Müdahele!

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap