Teknolojix Haber
YAŞAM

Türkiye Dünyadaki Tüm ülkelerden Hasta kabul edecek

Türkiye Dünyadaki Tüm ülkelerden Hasta kabul edecek

Türkiye tüm Dünyanın  Hastanesi gibi olacak. Sağlık Turizmi kapsamında Türkiye Dünyadaki Tüm ülkelerden Hasta kabul edecek

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınında normalleşme sürecinde uluslararası sağlık turizminin kapsamını genişletti. Daha önce önlemler kapsamında salgının artmaması için ihtiyatlı davranan sağlık bakanlığı 31 ülkeyle sınırlandırılan sağlık turizminin kapsamı değiştirildi. Türkiye Dünyadaki Tüm ülkelerden Hasta kabul edecek. Sağlık Bakanlığı “tüm ülkelerden gelecek hastalar” kabul edilecek şeklinde sağlık turizminin kapsamını değiştirdi.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile 81 ilin valiliklerine “Kovid-19 Pandemisi Süresince Uluslararası Sağlık Turizmi Kapsamında Ülkemize Gelecek Hasta ve Hasta Yakınları Hakkındaki Tedbirler”i içeren yeni bir yazı gönderdi.

Resmi yazıda, Kovid-19 ile mücadele süresince uluslararası sağlık turizmi kapsamında Türkiye’den sağlık hizmeti almak isteyen hastaların, koronavirüs hastalığı ile mücadele süresince kabul şartları, ülkeye girişleri, hastaneye yatış, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatçilere yönelik alınacak tedbirlerin belirlendiği ifade edildi.

Bundan böyle Türkiye’ye tüm ülkelerden hastalar kabul edilecek.

Tıpta uzmanlık tüm ana dal ve yan dal branşları ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli, kemik iliği nakli, kök hücre nakli, robotik cerrahi, bariatrik cerrahi ve girişimsel radyoloji alanlarında hasta kabul edilecek.

Hasta ve refakatçileri kara yolu ve hava yolu noktalarından Türkiye’ye girebilecek.

Hava yoluyla girişler İstanbul Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Antalya Hava Limanı’ndan yapılabilecek.

Kara yoluyla giriş için ise Kapıkule Hudut Kapısı, Sarp Hudut Kapısı ile Habur Hudut Kapısı, uluslararası hastalara açık olacak.

Hastaları kabul edebilecek hastanelerin uyması gereken şartlar

“Bakanlık tarafından düzenlenen Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine sahip olacak. Bünyesinde Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans bulundurmak.

Ruhsatında ve faaliyet izin belgesinde, uluslararası sağlık turizmi kapsamında kabul edilerek teşhis ve tedavisi yapılacak hastalıklara ait branşlar yer alacak. Üçüncü basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulundurmalı. Hastanenin müstakil bir katı veya koridor ve diğer alanlarında, başka hasta veya refakatçisinin temas etmeyeceği şekilde müstakil bir servis yurt dışından gelecek uluslararası sağlık turizmi hastalarına ayrılacak.”

Kaynak HaberTürk

Related posts

Zynga’nın Hacklenmesinden Kaç Kişinin Etkilendiği Ortaya Çıktı

Fatih Akgün

Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Danışmanından Korkutan Senaryo!

Fatih Akgün

Cannes Film Festivalinde Yer Alacak 2020 Filmleri Belli Oldu!

Fatih Akgün

Yorum Yap