Teknolojix Haber
YAŞAM

Türkiye “Otizme mavi ışık yak”tı!

Türkiye “otizme mavi ışık yak”tı, evdeyken hayata iyilik kattı!

 

Tohum Otizm Vakfı‘nın öncülüğünde, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü‘nde Türkiye bir kez daha ‘Mavi’ye büründü. Otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile tüm dünyada eşzamanlı düzenlenen ‘Otizme Mavi Işık Yak‘ kampanyası kapsamında ülkemizdeki önemli ikonik yapılar 2 Nisan’da mavi ışıkla aydınlatıldı.

Ayrıca Tohum Otizm Vakfı‘nın çağrısı ile duyarlı bireyler de sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmin farkında ve onların yanındayız mesajlarını paylaştı. ‘Evde Kal‘ çağrısının yapıldığı bu dönemde vakfın çağrısına kulak veren duyarlı bireyler evlerinde otizme mavi ışık yakarak, bu anlamlı farkındalık hareketinin bir parçası oldular.

*************************************
Günün Şifresi : otizmemaviışıkyak

TEBRİKLER ŞİFREYİ BULDUN!!
Yukarıdaki şifreyi gördün ve yapman gereken haberin alt tarafına GÜNÜN ŞİFRESİNİ İSİMİNİ VE SOYİSMİNİ yazmak…sana sosyal medyadan ulaşacağız dilersen kampanya detayları ve WhatsApp iletişim numarası için aşağıdaki linki tıklayabilirsin..

KAMPANYA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

*************************************

Otizm Farkındalık Günü Nedir?

Birleşmiş Milletler (BM) bu hızlı artışı tüm ülkelerin gündemine taşımak için 2008 yılında 2 Nisan’ı Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan etmişti. Bu anlamlı gün nedeniyle her sene dünyanın dört bir yanında otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile ‘Mavi Işık Yak’ (Light It Up Blue) kampanyası düzenleniyor. Tüm dünyada büyük ilgi gören kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı öncülüğünde bu sene de ülkemizde eşzamanlı olarak ışıklar yakıldı.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Diyarbakır Surları, Galata Kulesi’nin de bulunduğu birçok ikonik yapı mavi ışıkla aydınlatıldı. Ayrıca Tohum Otizm Vakfı‘nın çağrısı ile insanlar mavi kıyafetler giyerek, sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmin farkında ve onların yanında olduklarına dair mesaj paylaşımı yapıp destek oldular.

 

Destek Olan Ünlü İsimler Otizme Mavi Işık Yaktı

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 59 çocuktan 1’i için konulmakta. Bu gerçeğe dikkat çekmek için yapılan çağrıya kayıtsız kalmayan ünlü isimler şöyle.

Neslihan Atagül Doğulu, Rıza Kocaoğlu, Mine Tugay, Yasmin Erbil, Ece Üner, Yasemin Özilhan, Esra Erol, Dilan Çiçek Deniz, Utku Ateş.

Almila Ada, Bedirhan Soral, Müge Anlı, Mehmet Ozan Dolunay, Afra Saraçoğlu, Kıvanç Kasabalı, Damla Colbay, Deniz Baysal Yurtçu.

Keremcan, Eser Yenenler, Özge Özacar, Şebnem Özinal, Başak Dizer, Hazal Türesan, Şükrü Özyıldız, Ceyhın Yılmaz, Tanem Sivar, Yasemin Şefkatli.

Ceyda Ateş, Sinem Güven, Burçin Abdullah, Kalben, Aslı Kızmaz, Ahu Yağtu, Fezi Altun, Ayça Erturan, Özgür Aras, Önder Tiryaki,

Doğukan Manço, Ezgi Mola, Mesut Akusta, Sinan Özen, Behzat Gerçeker, Pınar Altuğ, Ezgi Gözeger, İsmail Küçükkaya, Pelin Öztekin, Şah Yaycı.

Sarp Akkaya, Seray Kaya, Serhan Onat, Ahmet Kural, Emine Ün, Alper Saldıran, Saba Tümer, Burcu Kara, Duygu Sarışın, Onur Saylak.

İlkin Tüfekçi, Alina Boz, Özge Uzun, Pelin Akil, Yeşim Salkım, Yeşim Dalgıçer, Alp Navruz, Neslişah Düzyatan, Bihter Erol.

Yağmur Tanrısevsin, Mesut Yar, Yüksel Aytuğ, Ali Eyüboğlu gibi pek çok ünlü isim Tohum Otizm Vakfı tarafından başlatılan kampanyaya destek oldu.

Related posts

İstanbul ve Ankara’da Ücretsiz Maske Dağıtılacak

Yasemin ACAR

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama: Okulların Kapalı Kalma Süresi Uzayabilir

Yasemin ACAR

Yurt Dışından Getirilecek Teknolojik Cihazlara Ek Ödemeler Getirildi

Yasemin ACAR

2 Yorumlar

Fatma Acar 4 Nisan 2020 at 5:34 pm

Otizmemaviışıkyak , Fatma Acar.

Cevaplayın
ESMA Ö. 4 Nisan 2020 at 5:37 pm

Esma Özkan otizmemaviışıkyak

Cevaplayın

Yorum Yap