Teknolojix Haber
İNTERNET UZAY ve SAVUNMA

Türkiye’de İnternet 27 yıl önce Bugün Doğdu

Türkiye’de İnternet 27 yıl önce Bugün Doğdu

Bundan 27 yıl önce  Nisan 1993 ‘te PTT’den sağlanan 64Kbps kapasiteli kiralık hat ile ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sistem salonundaki yönlendiriciler kullanılarak ABD’de bulunan  NSFNet’e (National Science Foundation Network)’e Uluslararası Bilim Vakfı Ağ sistemine ; ilk internet bağlantısı gerçekleştirildi. Böylece Türkiye’de ilk kez internet kullanılmış oldu.

İnternetin kısa tarihi nedir?

İnternet üzerinden ağ sayesinde iletişim kuran bilgisayar sistemleri 1950’lerin başında başlamıştır. 1960’larda ise the Advanced Research Projects Agency (ARPA), ABD’nin savunma sistemi için the Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) nin tasarım finansmanı olmaya başladı. 1960’larda oluşturulan projelerin sayesinde 1969’dan sonra  İnternet  ARPANET proje olmaktan çıkarak hayatımızın her alanında yer alan internet oldu. Amerikan üniversitelerine ;1970’lerin  başında internetten  yararlanma imkânı verildi. Böylece   e-posta ve NNTP uygulamaları yaygınlık kazanmaya başladı.  Bunula birlikte  e-posta, normal postadan çok daha hızlı ve yazılı kaynak olduğundan herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Teknoloji geliştikçe sistemde birçok kullanıcıyı kaldırabilecek markup language olan  FTP ve HTTP ye geçilmiştir. 30 Nisan 1993’e  kadar yanlızca üniversitelerin ve kurumların kullanımına açık olan internet ; bu tarihte CERN tarafından WWW ön eki ile  halkın  ulaşabileceği şekle getirildi.

Türkiye’ye gelişi Nasıl oldu?

İnternet teknolojisi  Türkiye’ye gelişi sürecine bakılacak olursa; ilk geniş alan ağının, 1986 yılında tesis edilen EARN (European Academic and Research Network)/BITNET (Because It’s Time Network) bağlantılı TÜVEKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) olduğu görülmektedir. Ancak İlerleyen yıllarda bu ağın hat kapasitesinin yetersiz kalması ve teknolojik açıdan ihtiyaçlara cevap verememeye başlaması üzerine, 1991 yılı sonlarına doğru ODTÜ ve TÜBİTAK, Internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi yönünde bir proje başlatmışlardır. Bu çerçevede ilk deneysel bağlantı 1992 yılının Ekim ayında X.25 üzerinden Hollanda’ya yapılmıştır. Daha sonra  PTT’ye  yapılan başvurunun sonuçlanmasının ardından  64Kbps kapasiteli kiralık hat ile 12 Nisan 1993’de , ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sistem salonundaki yönlendiriciler kullanılarak, Türkiye’de Ankara ‘da bulunan Ortadoğu Teknik Üniversitesinden; ABD’de bulunan NSFNet  ile  ilk Internet bağlantısı gerçekleştirilmiştir.

 

Türkiye'de İnternet 27 yıl önce Bugün Doğdu

Türkiye’de İnternet 27 yıl önce Bugün Doğdu

Türkiye’de İnternetin Doğum Günü” olarak kabul edilen bu tarihten itibaren vatandaşlar da evlerinden internet kulanmaya yavaş yavaş başladı. Bu  ilk dönemlerde internete bağlanmak için dial-up / çevir sesi  denilen bir sistemle bağlanılıyordu. Ancak bu sistem hem çok yavaş hemde pahalı idi. Gelişen teknoloji ile internet bağlanma  hızı da artmaya başladı. Dial up yerini ADSL bağlantısına bırakırken, kablolu ağ da artık yerini Wireless adı verilen kablosuz ağa bıraktı.  Günümüzde evimizden bağlandığımız internetin hızı nerede ise 100Mbps leri buluyor. İnternetin Türkiye’de ki ilk kullanımının üzerinden 27 yıl geçmiş olmasına rağmen hala en popüler iletişim aracı  olarak kullanılıyor. İnternet yaşantımıza hızı getirirken, bilgiye ulaşmanın kolay ve en hızlı yolunu da bizlere sunuyor. Sayesinde artık evimizde otururken alışveriş yapabiliyoruz. Sevdiklerimiz ve dostlarımızla görüşebiliyoruz. Dünyada olup bitenden haberdar olabiliyoruz. İyi ki doğdun internet daha nice yıllar bizimle olman dileği ile 27 inci yaşın kutlu olsun.

Bundan 27 yıl önce  internetin Türkiye’ye girmesi için çaba gösteren herkese Saygılarımla…

Kaynak: Odtü

Related posts

Nano Boyuttaki İşlemciler..

Murat Yap

Trendyol’dan Flaş Açıklama: Fahiş Fiyatlı 539 Ürüne İşlem Yapıldı

Yasemin ACAR

İnternet devi Google’ın milyonlarca kişinin sağlık verilerini topladığı ortaya çıktı

Fatih Akgün

Yorum Yap