Teknolojix Haber
UYGULAMA YAŞAM

Türkiye’de Koronavirüs Pandemisinden İyileşen Vaka ve Ölüm Sayısı…

Dünyayı adeta karantina altın alan koronavirüs pandemisinin Türkiye’deki ilk vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2020’de doğrulandı. Koronavirüs kaynaklı ilk ölüm haberi ise resmi olarak 15 Mart’ta gerçekleşti. Resmi kaynaklardan gelen son açıklamaya göre 23 Mart 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de 44 hasta virüs nedeniyle hayatını kaybetti, mevcut vaka sayısı ise 1872 olarak güncellendi.

Türkiye’de 2019-20 koronavirüs pandemisinin ilk vakasının duyurulmasının ardından vakalar da art arda gelmeye başladı. Türkiye’de resmi kaynaklara göre vaka, ölüm ve iyileşen istatistiklerini sizin için derliyoruz.

BU HABERDEKİ VERİLER HER GÜN GÜNCELLENMEKTEDİR

OCAK 2020

24 Ocak:

Sağlık Bakanlığı havaalanlarına termal kameralar kurdu.

Bakanlık ayrıca Çin’den gelen yolcuları ilave taramalara tabi tutmaya başladı ve koronavirüs enfeksiyonunun belirtilerini gösteren herkesin karantinaya alınacağını bildirdi. Gösterimler daha sonra, çok sayıda onaylanmış vaka bildiren ülkeleri içerecek şekilde genişletildi.

-Havaalanlarındaki diğer tedbirler arasında kızılötesi taramalar, tüm gümrük kapılarının dezenfeksiyonu, ücretsiz maskeler ve talimat broşürleri dağıtılması oldu.

31 Ocak:
Türkiye, 34 Türk vatandaşını ve diğer ülke vatandaşlarını Vuhan’dan almak için bir uçak gönderdi. Diğer ülke vatandaşları arasında yedi Azeri, yedi Gürcü ve bir Arnavut bulunmaktadır.

Çin, yıllık 150 milyon maske üretiminin yanı sıra Türkiye’den 200 milyon maske sipariş etti.

ŞUBAT 2020

3 Şubat:

-Türkiye, Çin’den gelen tüm uçuşları durdurduğunu açıkladı.

-İran makamları Türkiye’nin İran’ın Kum kentini karantinaya alma tavsiyesine uymayınca İran sınırı kapatıldı ve İran ile yapılan uçak seferleri tek taraflı olarak askıya alındı.

29 Şubat:

-Türkiye; İtalya, Güney Kore ve Irak ile uçuşların karşılıklı olarak durdurulduğunu açıkladı.

-Kısa süre sonra Irak sınırı da kapatıldı. Bakanlık ayrıca Irak ve İran sınırlarına yakın saha hastaneleri kurdu.

MART 2020

-Bazı illerde halka açık yerlerde ve toplu taşıma araçlarında dezenfeksiyon yapılmaya başlandı. İstanbul’da belediye metrobüs istasyonlarına el dezenfektanları kurmaya karar verdi.

Related posts

Koronavirüse karşı telefonları nasıl temizleyelim ?

Fatih Akgün

Nanoteknoloji Sayesinde Zerdeçaldaki Kürkümin Emilimi Arttırıldı …

Fatih Akgün

Son Dakika! Corona Virüs Salgınında Türkiye’de Son Durum

Fatih Akgün

Yorum Yap