Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Türkiye’de koronavirüs tanısı yapabilecek 73 tane ‘Kovid-19 Tanı Laboratuvarı’ belirlendi.

Türkiye genelinde koronavirüs tespiti için 44 ilde 73 merkezin “Kovid-19 Tanı Laboratuvarı” olarak yetkilendirildiği, yetki verilmeden test yapan merkezler hakkında yasal inceleme ve cezai işlem başlatılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanı laboratuvarı yetkilendirilmesine ilişkin resmi yazı, 81 ilin valiliklerine iletildi.

Resmi yazıda ; ilk kez aralık 2019’da Çin’in görülen Kovid-19 ile ilişkili vaka sayısının kısa süre içerisinde ciddi bir şekilde artarak pandemi haline dönüştüğü belirtildi.

Türkiye’de de hızla yayılan Kovid-19 kaynaklı enfeksiyonların tanısının Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütüldüğü belirtilen yazıda, “Bu amaçla ülke genelinde laboratuvar tanı kapasitesinin artırılmasına yönelik Kovid-19 Tanı Laboratuvarlarının yetkilendirilme çalışmaları başlatılmıştır.” ifadesine yer verildi.

Devamında ;

“Bu kapsamda ilk aşamada ülke genelinde hizmet vermek üzere 37 Kovid-19 Tanı Laboratuvarı HSGM tarafından resmi olarak 21 Mart 2020 tarihi itibarıyla yetkilendirilmiştir. Bu laboratuvarlara ilaveten yetkilendirilmiş 36 Kovid-19 Tanı Laboratuvarı listesi yer almaktadır. Ülke genelinde toplam 44 ilde, 73 merkez Kovid-19 Tanı Laboratuvarı olarak yetkilendirilmiştir. İlgili laboratuvarlara Kovid-19 yetkilendirme ve protokol formları e-posta aracığıyla gönderilmiştir. Yetkilendirme ve protokol formları imzalanıp tarafımıza ulaştığında merkezler aktif olarak çalışacaklardır.

HSGM tarafından resmi olarak yetkilendirilmemiş kamu, üniversite hastaneleri ve özel laboratuvarların Kovid-19 tanısına yönelik herhangi bir test yapma yetkileri bulunmamaktadır. Yetki verilmediği halde Kovid-19 tanı testlerini çalıştığı tespit edilen merkezler hakkında yasal inceleme ve akabinde cezai işlem başlatılacaktır.” açıklaması yapılmıştır.

Related posts

Intel, 10nm işlemcilerinde sorun olduğunu kabul etti!

Fatih Akgün

Teknoloji,Dijital Medya ve Reklamcılıkta Güvenilirlik Öne Çıkabilir…

Meryem ACAR

Honor V30 ilk 3 Saniyede 100 Bin Satış Yaptı

Fatih Akgün

Yorum Yap