Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Türkiye’de Otomotiv Yan Sanayi Alarm Veriyor!

Avrupa’da kapanan otomotiv fabrikaları Türkiye’de tedarik sanayisini derinden etkiledi.

Çin’in ardından Avrupa otomotiv pazarını sarsan ve piyasanın en önemli şirketlerinin fabrika kapatmasına neden olan koronavirüs(COVID-19) salgını, Türk otomotiv tedarik sanayisini de etkiledi. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, yaptığı açıklamada otomotiv sektörünün en fazla etkilenen sektörler arasında yer aldığı belirtildi.

Çin otomotiv üretim ve satışlarının Şubat ayında da yüzde 80 oranında azaldığını söyleyen Kanca, Şubat ayında Avrupa pazarında yaşanan yüzde 10 seviyelerindeki düşüşün, Mart ayında daha da artacağını öngördüklerine dikkat çekti. Avrupa’nın büyük pazarlarında toplum sağlığını korumak adına çoğunlukla insanların evlerinde kaldığını belirten Kanca, dolayısıyla bu tür bir ortamda araç alımı konusunun insanların öncelikleri arasında yer almayacağını belirtti.

“Bu gidişatın ne kadar devam edeceği herkesin merak konusu.” diyen Kanca, “Biz; en az birkaç ay sürecek ve bu süre içinde de fabrikaların birkaç haftadan fazla ‘kapalı’ kalmasını gerektirecek bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. İşlerin normale dönmesi, Avrupa pazarında araç satışlarının normale dönmesi ile mümkün.” ifadelerini kullandı.

Kanca, “Üyelerimizin yüzde 80’i, Mart’ın son haftasında düşük tempoda üretim planlıyor. Bu firmaların çoğu önümüzdeki haftayı bu şekilde geçirip durumu izleyerek, Nisan’ın ilk haftası ve sonrası için strateji geliştirmeyi planlıyor. Üretim teknolojileri veya müşterilerinin üretime ara vermesi nedeniyle, üyelerimizin yüzde 15’i 20 Mart’tan itibaren 2 haftalığına tüm şirket faaliyetini durdurdu, işletmelerini kapattı” dedi. Kanca, üyelerin yüzde 5’inin de üretime devam eden ana sanayi firmalarına veya özellikle Uzakdoğu odaklı firmalara çalıştıkları için faaliyetlerine normal şekilde devam ettiklerini söyledi.

Related posts

Türkiye’de En Çok Satamayan Lüks Otomobiller

Fatih Akgün

Ford Transit 10 vitesli ‘Mustang’ şanzımanı ileTürkiye’de!

Fatih Akgün

Toyota ve Panasonic’ten Elektrikli Araç Bataryası Ortaklığı

Fatih Akgün

Yorum Yap