Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Türkiye’nin 92. Akademi Ödülleri’nde Oscar Adayı Olan “Bağlılık Aslı” Filminin ABD’de İlk Gösterimi Yapıldı…

Yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun yaptığı, 92’nci Akademi Ödülleri’nde (Oscar) Türkiye’nin adayı olarak belirlenen “Bağlılık Aslı” filminin ilk gösterimi ABD’nin başkenti Washington’da yapıldı.

Türkiye’nin 92. Akademi Ödülleri’nde Oscar adayı olarak seçilen, Semih Kaplanoğlu‘nun yazıp yönettiği “Bağlılık Aslı” filminin ilk gösterimi ABD’nin başkenti Washington‘da gerçekleştirildi. Türkiye Washington Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından bu sene 3.’sü düzenlenen Washington Türk Film Festivali’ne sanatseverlerin büyük bir ilgisi oldu ve burada filmin ilk gösterimi yapıldı.

Yönetmen Kaplanoğlu, filmin Asya Film Festivali’nde gösterime gireceğini ve gala programının yapılacağını söyledi. Asya Film Festivali önümüzdeki hafta Los Angeles’ta düzenlenecek, yani filmin galası gelecek hafta yapılacak. Ayrıca Kaplanoğlu, filmin ilk etapta ilk 9’a girmesi için ve daha sonra da ilk 5’e girmesi için çalışmalar yaptıklarını ve bu konuda ümitli olduklarını dile getirdi.

Oscar adaylığı:

Kaplanoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki siyasi çekişmenin Oscar üzerinde olumsuz bir etkide bulunabileceğini ifade etti. “Son dönemdeki siyasi süreç bize bunu işaret ediyor ancak her şeyi de politikaya bağlamak ve gündelik siyaset üzerinden değerlendirmek bana çok doğru gelmiyor. Sonuçta bu filmleri değerlendirenler de sinemanın içerisinden gelen insanlar. Bekleyip, göreceğiz. ifadeleriyle durumu açıkladı. Bunlara ek olarak Oscar’ın, Cannes ve Berlin Film Festivali’ne göre daha farklı değerlendirme kriterlerine sahip olduğunu dile getirdi. “Nuri (Bilge Ceylan) Bey ve benim ödül aldığımız Cannes veya Berlin Film Festivali ne kadar önemli olsa da Amerikan film endüstrisinde büyük bir fark yaratmıyor. Çünkü Oscar’da başka dengeler ve başka bakış açıları devreye giriyor. Filmin hikayesi, oyunculuğu veya senaryosu gibi meseleler önemli rol oynuyor. Ayrıca biliyoruz ki filmin hızı ve altyazılı olması burada bir dezavantaj ancak tabii ki umutluyuz.” sözlerini de kullandı.

Türk sinemasında yer alan filmlerin iyi bir strateji ile düşünüldükten ve her film için özel çalışmalar yapıldıktan sonra Oscar süreci için hazır olabileceğini ifade etti. Ayrıca, Türk sineması ile Oscar arasında bağları kuvvetlendirmeleri gerektiğini ve bunu oyuncuların ve yönetmenlerin birlikte yapmaları gerektiğini de söyledi. Güçlü ve iyi filmler üretilmeye devam edildiği sürece Oscar alanında ülke çapında bir başarı yakalayabileceğimizi ifade etti.

Related posts

Son Dakika: Haydarpaşa Limanı’nda Koronavirüs Alarmı !!!!

Yasemin ACAR

TÜRK BİLİM KADINLARINDAN MİLYON DOLARLIK KRİTİK TEKNOLOJİLERE İMZA ATACAK

Fatih Akgün

Hızır Reis’in “beyni” teslim edildi !!

Büşra Seyhan

Yorum Yap