Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Türkiye’nin İlk Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu Olan İMECE’nin Montajı Tamamlandı!

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olan İMECE’nin montajı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve Milli Savunma Bakanı’nın katılımıyla tamamlandı. Montajın tamamlanmasıyla birlikte İMECE’nin 2021 yılında uzaya fırlatılacağı açıklandı.
Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olacak İMECE’nin son montajı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı etkinlikle yapıldı. İMECE’nin montajının tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde uydunun uzay ortamı testleri başlayacak. Testlerin başarıyla sona erdirilmesinin ardından İMECE, 2021 yılında uzaya fırlatılacak.

İMECE’nin son montajının gerçekleştirildiği etkinlik öncesinde bakanların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda İMECE’nin yanında Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu olacak Türksat 6A’nın üretim sürecindeki son durum değerlendirildi.

Toplantının ardından bakanlar ve beraberindeki heyet İMECE’nin son montajını yapmak için TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ne geçtiler. Merkezde bir inceleme de gerçekleştiren bakanlar, daha sonra İMECE’nin son montajını hepbirlikte gerçekleştirdiler.

İMECE Uydusu Yöneticisi Emir Serdar Aras, uydu çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada sıradaki aşamanın uydunun uzay ortamını simüle edilecek şekilde test edilmesi olduğunu söyledi. Aras, İMECE’ye uygulanacak testin vakum ortamında ısıl koşullara karşı dayanıklılık testi olacağını söyledi. Bu testin ardından İMECE’nin titreşim testleri yapılacak.

 

 

İMECE programının yöneticisi Emir Serdar Aras, ısıl yapısal testlerin önümüzdeki eylül ayında tamamlanacağını açıkladı. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından İMECE’nin uçuş modelinin montajına başlanacak. Bu montajın da tamamlanmasının ardından İMECE, 2021 yılında uzaya gönderilecek.

Related posts

794 yıl sonra bir ilk! ‘Büyük Kavuşum’ için geri sayım

Vildan Çelik

Rus Kozmonotlar,3 Boyutlu Yazıcılarla Kemik Dokusu Üretecek

Fatih Akgün

Roketsan’ın tamamen yerli UMTAS füzesi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap