Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Twitter, Kullanıcı Verilerini Satacak

Twitter, dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan zarar karşısında yeni bir veri paylaşım politikası yayınladı. Bu politikaya göre şirket, isteğe bağlı kullanıcı verilerini iş ortaklarıyla paylaşacak.

Koronavirüs salgınıyla beraber insanların haber akışına olan ilgisinin artmasıyla birlikte kullanıcı sayısında artış yaşayan Twitter, veri paylaşım politikasını güncelledi. COVID-19 salgını, her ne kadar Twitter’ın kullanıcı sayısını artırmış olsa da şirkete reklam veren firmaların zarar etmesinden dolayı reklam alamayan şirket, artan sunucu yüküyle birlikte finansal olarak zarar ediyor. Bu durumda yeni arayışlara sebep oluyor. Gündemden haberdar olmak isteyen kişilerin en çok uğradığı sosyal medya platformlarının başında gelen Twitter, bu arayışı yaptığı yeni açıklamayla iş ortaklarına kullanıcı verilerini satacağını duyurarak açıklık getirdi.

Son güncellemeyle birlikte Twitter’a ‘mobil uygulama reklamlarını kontrol etme özelliği’ geliyor. Bu özellik, platform üzerinde reklam veren şirketlerin kullanıcı verilerini kontrol ederek daha spesifik reklam verebilmelerini sağlayacak. İsteyen kullanıcılar Twitter’a pazarlama cephesinde yardımcı olarak kullanıcı verilerini istek durumlarına göre açıp kapatabilecekler.

Twitter iş ortaklarıyla kullanıcı verilerini paylaşacak

twitter

Alınan kararın genel iş ve kullanıcı tabanı açısından olumsuz etkisi olup olmayacağı şu an için bilinmiyor. Twitter, bu noktada her platformun yapmadığı bir şey yapıyor. Facebook gibi sosyal medya platformlarının gizlice kullanıcı verilerini sattığı düşünüldüğünde Twitter’ın bunu kullanıcının iznine bırakması olumlu olarak nitelendirildi.

 

Related posts

Wikipedia İmzalı Yeni Sosyal Medya Platformu: WT Social

Fatih Akgün

Aman Dikkat Çocuğunuza Birileri Siber Zorbalık Yapıyor Olabilir!!

Fatih Akgün

Instagram, IGTV videolarından para kazanmanıza izin verecek

Fatih Akgün

Yorum Yap