Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Twitter makale paylaşma şartlarını değiştiriyor!

Mikroblog servisi Twitter makale paylaşmak için bir başkasının yayınladığı linki içeren tweet’i retweet yapmak isteyenler artık, önce oku, sonra paylaş diyecek.

Bunun için de, retweet edilmek istenen tweet’te yer alan linkin açılmasını şart koşacak. Böylece kullanıcının ilgili linkte ne yazdığını okuma ihtimalini güçlendirilmiş olacak. Bu yeni uygulama ile kullanıcıların ilgili linkte yayınlanmış içerik hakkında bilinçlenerek paylaşım yapması hedefleniyor.

Sosyal medyada sahte haberlerin yayılma mekanizmasında, bir paylaşımdaki içeriğin hiç okunmadan paylaşılmasının payı büyük.

2016 ABD Başkanlık seçimleri sırasında bu yöntemle sayısız sahte haber yayılmıştı.Bu sahte haberleri gören seçmenlerin etkilenerek oylarının rengini değiştirdiği tahmin ediliyor. Bu nedenle, Twitter’ın yöneticisi Jack Dorsey dahil olmak üzere, tüm sosyal medya servislerinin yöneticileri ABD Kongre kurulları önünde sorguya çekildiler. Yeni ABD seçimleri yaklaşırken, sosyal medya servisleri aynı saldırıların yaşanmaması için sert önlemler alıyor.

Yeni “okudun mu” sorusu ise şimdilik sadece Android mobil uygulaması üzerinde görülecek. Twitter, yeni yöntemi iOS cihazlarında da çalıştırmak için hazırlığını yapıyor. Ardından da masa üstü/web arayüzünde “okudun mu?” sorusu görülmeye başlayacak.

Kaynak: Cnntürk

Related posts

Apple’ın Çin’deki Akıllı Telefon Satışları Beklenmedik Bir Şekilde Arttı

Fatih Akgün

Normale dönüş; Çin showroomları tekrar açılıyor!!

Fatih Akgün

Finans Sektörünün Başarısının  Arkasında Ne Yatıyor?

Meryem ACAR

Yorum Yap