Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Twitter Türkiye Temsilciliği Almak İstemediğini Açıkladı!

Bir süredir tartışma konusu haline gelen sosyal medya düzenlemesinin kabul edildiğini sizlere duyurmuştuk. Düzenlemeye göre sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu konuda Almanya örneği dikkate alınan düzenlemede, Instagram, Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya ağlarının Türkiye’de temsilcilik bulundurması gerekiyor. Sosyal medya platformlarının bir çoğunun bu yeni düzenleme kapsamında temsilciliği kabul ettiği ancak Twitter tarafında bunun kabul edilmediği ortaya çıktı. Twitter Türkiye temsilciliği sebebiyle sorun mu yaşanacak? İşte detaylar:

‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olarak adlandırılan düzenleme TBMM’de kabul edildi. 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile birlikte TBMM de açılacak.

Konu hakkında Habertürk’te yer alan Muharrem Sarıkaya’nın haberine göre, sosyal medya platformları, Twitter hariç Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ediyor. Naci Bostancı’ya dayandırılan bu bilgilere göre: “Sosyal medya platformları ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter olumlu cevap vermedi, orada bir sıkıntı görülüyor” dedi. Hal böyle olunca acaba Twitter ile ipler geriliyor mu sorusu soruluyor.

1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan yabancı merkezli sosyal medya şirketlerine getirilen yasal zorunluluklar kapsamında değerlendirilen bu düzenleme yine ‘’sosyal medya platformlarında’’ gündem olmuş durumda. Twitter’ın son kararının ne olacağı ve Türkiye tarafından bir yaptırım gelip gelmeyeceği şu an için belirsizliğini koruyor.

Related posts

Hacker’lar önce bilgilerinizi çalıyor, ardından paraya dönüştürüyor!!

Fatih Akgün

Instagram,İlk Kez Bir Türk İsmi Takip Etti

Pınar Demirtaş

Mobil Uygulamalara Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?

M. Büşra Kaya

Yorum Yap