Twitter Yazılım Dilinde Irkçı İfadelere Son Veriyor!!

Twitter Yazılım Dilinde Irkçı İfadelere Son Veriyor!!

Twitter Yayınladığı Yeni Kelimeler Listesinde Irkçılığa Son Verecek Terimler İle Karşımızda

ABD’nin Minneapolis kentinde siyah Amerikalı George Floyd’un beyaz bir polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi üzerine ABD’de başlayan ırkçılık karşıtı protestolar dünya genelinde de yayılıyor. İnsanlar yalnızca ırkçılık karşıtı gösteriler düzenleyerek değil, hayatımızın her alanında ırkçılığı anımsatan herhangi bir şeyi de ortadan kaldırarak ırkçılığın önüne geçmek istiyor.   

Bunun üzerine Twitter mühendisleri de yazılımlarda bulunan bazı kelimeleri kaldırma kararı aldı. Twitter’ın yazılım mühendisliği bölümü, perşembe günü paylaştığı tweet’te “daha kapsayıcı bir dil kullanmak amacıyla değiştirmeyi” istediği programlama terimlerinin bir listesini sundu. Bu listede; 

Whitelist (beyaz liste) 

Blacklist (kara liste) 

-Master (efendi) 

Slave (köle) gibi terimler de bulunuyor. 

Paylaşımı yapan yazılım mühendisliği bölümü aynı zamanda bu terimler yerine hangi terimlerin kullanılması gerektiğine de paylaşımlarında yer verdi. Buna göre 

 -Whitelist— Allowlist (izin listesi) 

-Master—Leader (lider) 

SlaveFollower (takipçi) terimleriyle değiştirilecek. 

Twitter’ın yazılım mühendisliği bölüm başkanı Michael Montano, karara ilişkin attığı tweet’te “Kelimeler değerlidir” yazdı. 

Yazılım Dünyasında Yaşanan Irkçı Karşıtı Hareketler Yalnızca Bununla Sınırlı Değil!!

Programlama dilinde sözlük karşılığı ‘efendi’ anlamına gelen ‘master’, ‘köleler’ yani ‘slaves’ diye adlandırılan kopyaları kontrol eden, kodlamanın orijinal versiyonunu tanımlamak için kullanılıyor. Karaliste anlamındaki ‘Blacklist’ ise otomatik olarak reddedilen unsurları temsil ediyor. Bunlar onlarca yıl önce yaratılmış bilgisayar programlarında çok sık kullanılan terimler olmasına rağmen değişime giden bir çok kuruluş oldu. İşte onlardan bazıları: 

  • ABD merkezli JPMorgan bankası da bilgisayar programlamasında ve bazı teknoloji politikası belgelerinde kullanılan dili değiştireceğini açıkladı.
  • Google’ın Chromium internet tarayıcısı ve Android işletim sistemi de yazılımcıları ‘blacklist’ ve ‘whitelist’ terimlerinden kaçınmaya çağırdı. 
  • Dünyanın en büyük yazılım platformlarından birisi olan GitHub, geçtiğimiz ay programlama dilinden ‘master’ teriminin çıkarılması için çalışmalar sürdürdüğünü açıklamıştı. 50 milyon programcı, Microsoft’a ait olan bu şirketi, projelerini saklamak ve güncellemek için kullanıyor.                                                                                             
  • Bu örnekler dışında pek çok şirket de yazılım dilinde ırkçı ifadeleri andıran terimlerin çıkarılması konusuna destek verdi. Ayrıca çok tanınmış bir çok marka, ürünleriyle özdeşleşen görsel semboller ve isimleri gözden geçirme kararı aldı.
  • Bu sürecin bir başka boyutu ise sosyal medya platformlarının nefret söylemi içeren iletilere karşı önlem almaları konusunda baskı altında olması.  Nefret söylemli içeriklere müdahale etmemekle eleştirilen Facebook’a karşı başlatılan reklam boykotu kampanyası Ford, Adidas, Coca Cola, Unilever ve Starbucks gibi büyük müşterilerin katılımıyla şirketi zor durunda bıraktı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir