Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA YAPAY ZEKA

Twitter’a Sağ Eğilimlilik Suçlaması

ABD’de bir sosyal paylaşım sitesi, Twitter’a ait yapay zeka programının sağ eğilimi olan siyasi görüşlere diğerlerinden daha fazla yer verdiği bildirdi.

 

 

Yapılan bir araştırma, Twitter’a ait algoritmanın sağ eğilimi olan siyasi partileri ve haber kuruluşlarından yapılan paylaşımları diğerlerine göre daha görünür kıldığını iddia etti.

 

Twitter‘ın yöneticisi Rumman Chowdhury, kullandıkları yapay zeka teknolojisinin platform üyelerine siyasi içerik önermek için araştırırken bu keşfi yaptığını, ancak bunun nedenini bilmediğini söyledi.

 

7 ülkeden 6’sında sağ eğilimli siyaset öne çıkıyor

Twitter, iddiaya cevap vermek için İngiltere, Fransa, ABD, Almanya, Kanada, Japonya ve  İspanya olmak üzere yedi ülkeye ait haber kuruluşlarının siyasal paylaşımlarını inceledi.

 

1 Nisan-15 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılan milyonlarca paylaşımı inceleyen platform,  7 ülkeden 6’sında sağ eğilimli siyaset paylaşımlarının sol eğilimli siyaset paylaşımlarından daha fazla ön plana çıkarıldığının gerçeğiyle karşılaştı.

 

Nisan ayında, kullandıkları yöntemin kasıtsız zararlara katkı sunup sunmadığını belirlemek için çalışma yaptığını belirten Twitter yetkilileri, mayıs ayında yaptıkları paylaşımda ise platformda paylaşılan görsellerde otomatik olarak kırpma yapan yapay zekanın,  kadınların erkeklere  ve beyazların siyahlara tercih edilmesi gibi bir problemi ortaya çıkardığını aktarmıştı.

 

 

 

Related posts

İran ile Amerika savaşacak mı derken siber saldırılarda savaş başladı bile

Fatih Akgün

Google CEO’sundan önemli uyarı…

Meryem ACAR

Instagram’da Canlı Yayın İle Bağış Toplayabilirsiniz

Fatih Akgün

Yorum Yap