Teknolojix Haber
OTOMOBİL ROBOTLAR YAPAY ZEKA

Uber otonom (sürücüsüz) araç pazarından çekiliyor mu?

Coronavirus salgını nedeniyle gelirinden %18 kayıp yaşadığı haber olan Uber’in kendi kendine giden araç birimini rakibi Aurora Innovation’a satacağı konuşuluyor.

Techcrunch sitesinde yer alan açıklanmayan kaynağa dayanan habere göre, Uber otonom araç birimi olan UberATG firmasını Aurora Innovation’a satmak için Ekim ayından beri görüşmelerde bulunuyor. UberATG’ye Toyota, Denso ve SoftBank’tan aldığı 1 milyar dolarlık yatırımın ardından Temmuz ayında 7,25 milyar dolar değer biçilmişti.

Uber’in bu kararı almasına yaşadığı sıkıntılar sebep olmuş olabilir. Firma 2019 Mart’ında bir otonom otomobilin dahil olduğu ilk ölümlü kazada suçlamalara maruz kalmış, kazanın olduğu Ariona’da sürüş testlerini durdurmuş, genel merkezinin bulunduğu Pittsburgh’ta ise testlere devam etmişti. Ardından adı Google’ın sürücüsüz araç firması Waymo ile ticari sırlar konulu bir davaya da karışmıştı. Uber son üçüncü çeyrek gelir raporunda UberATG ve diğer teknoloji birimlerinin 25 milyon dolar gelirine karşılık, toplamda 9. ay sonu itibari ile 303 milyon dolar net kayıp yaşadığını da açıkladı. Uber’in 2 yıl önceki iş modeli araç çağırma, lojistik, paket ve yiyecek teslimi, otonom robot taksi gibi tüm ulaşım alanlarından gelir elde etmek iken, satışın ardından odağını araç çağırma ve teslimat gibi temel alanlara daraltacağı ön görülüyor.

Aurora Innovation ise 2017’de Google’ın otonom araba projesinin eski baş mühendisi Chris Urmson tarafından, sürücüsüz kamyon teknolojisi geliştirme amacı ile kuruldu. Aurora da Temmuz ayında testlerini Texas’ta genişlettiğini duyurdu. Bu start up’ın en son değeri yaklaşık 2,5 milyar amerikan doları.

Uber ve Aurora firmaları şimdilik bu konuda yorum yapmayı reddettiler. Ancak bu satış gerçekleşirse Aurora’nın personel sayısını 3’e katlaması ve UberATG’nin Toyota ve benzer firmalarla yaptığı ortaklıklarından faydalanması, Uber’in uzun zaman ve para harcadığı, kendini tartışmaların içerisinde bulunduğu alandan çıkmasına sebep olacak.

Related posts

Makyajlı Seat Ateca’dan ilk Teaser Geldi!!

Fatih Akgün

İşte elektrikli Porsche’nin Türkiye fiyatı

Fatih Akgün

Yapay zekalı süpermarket insan zekasına yenildi

Fatih Akgün

Yorum Yap