Teknolojix Haber
YAZILIM

Ubuntu Linux 20.04LTS “Focal Fossa” hazır.

Ubuntu Linux 20.04LTS "Focal Fossa" hazır.

Ubuntu Linux 20.04LTS “Focal Fossa”  hazır.

Bu günlerde Linux un birçok masaüstü sürümü mevcut. Ancak sadece bir avuç kadarı geniş çapta heyecan yaratacak kadar dikkat çekicidir. Hiç biri Ubuntu kadar, popüler akımın dikkatini çekmedi.Öyle ki bu hiç şüphesiz gezegendeki en popüler linux tabanlı masaüstü  işletim sistemi. Çok popüler olan “The Big Bang Theory” isimli tv dizisinde başka hangi işletşm sistemi dağıtımdan bahsedidi ki? Ubuntu dan bahsetmişlerdi. Ubuntu Linux 20.04LTS “Focal Fossa”  hazır.

Ubuntu Neden Bu kadar Popüler?

Bazı Eleştirmenlerin , “ubuntunun popülarritesi ve  hayranlık uyandırması kesinlikle garantilendi” , demesine rağmen ; bu distro sistemine birçok insanın yıllardır güvenmesinin bir sebebi var. Bu işletim sistemi sadece güzel değil , aynı zamanda kullanılması çok kolay ve kararlı bir sistem. Ancak yinede yeni başlayanlar ve çok ileri kullanıcılar, programlamacılar için olağan üstü seçim haline getirebilecek , sayısız paket dosyası programlar ve depo dizinler((Repository)(ripos)  kullanılarak geliştirlebilir. Çok büyük bir online topluluğa sahip. Bu nedenle yardım gerektiğinde, hemen bulmanın çok kolay olduğunu söylemeye bile gerek yok. Ayrıca buna ek olarak ,bu günlerde GNOME adı verilen genel olarak bakıldığında en iyi masaüstü ortamını kullanıyor.

Bu gün beklendiği gibi Canonical, Ubuntu 20.04 ü piyasaya sürdü. “Focal Fossa” ismini verdiği  yeni sürüm “bir LTS versiyonu” olduğu söylendi. Focal Fossa ise “uzun süreli destek” anlamına geliyormuş. Akıllardaki soru  bu destek ne kadar uzunlukta? cevap Etkileyici 5 yıl! Ubuntu 20.04 çok fazla yeni çalışma alanı ve ince ayarlamalar ile öne çıkacak. Tema ise yenilenmiş.

Ubuntu Linux iş istasyonları için plartform seçeneği haline geldi. Canonical  çoklu Dell, HP ve Lenova iş istasyonlarına onay verdi. Aynı zamanda masaüstü geliştiricilerini de destekliyor. Ubuntu 20.04 LTS için hemen indirebileceğiniz , Snapcraft Linux App Store’da bulunan ; bir dizi satıcı tarafından yazılmış Makina öğrenmesi ve AI(yapay zeka) araçları olan , Slack, Skype, Plex, Spotify, tüm JetBrains portföyü ve Visual Studio Code dahil 6.000 uygulama  mevcuttur. WireGuard Modern şifreleme varsayılanlarıyla basitleştrilmiş yeni bir VPN. WireGuard Ubuntu 20.04 LTS  içine eklenmiş.

Firma şunları da dile getirdi.”Ubuntu 20.04 LTS  Güvenlik boot  da içermektedir. Bu  düşük seviyedeki saldırılardan ve rootkit’ lerden koruma sağlar. İleri derecede profesyonel  ısrarcı olarak tehtitkar gruplar ve saldırıların yayılmasını  veya  “bulaşma çapını” sınırlandırır. Masa üstünde ve server da  yerel Kubernetes paketleri  MicroK8s gibi saldırıya maruz kalan uygulamaları tamamen kapatılmasını sağlar.Sosyal mühendislik saldırılarını azaltmak için Ubuntu 20.04 LTS, evrensel çok faktörlü ve şifresiz kimlik doğrulama için Fast ID Online’ı (FIDO) tanıttı. Canonical, işletim sistemi güvenliğini modern donanım özelliklerinde mümkün olan en derin şekilde demirlemek için platform ortaklarıyla birlikte çalışıyor. ”

 

Kaynak : Betanews

Related posts

PC Yavaş mı Çalışıyor? Bunları Deneyin

Fatih Akgün

iPhone’ları bu kez de ‘Soyguncu’ Yazılımlar Dadandı

Fatih Akgün

IBM ve RedHat’den 5G için çözümler

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap