Teknolojix Haber
YAŞAM

Üç Türk Mühendis Tarafından Geliştirilen Panel: Taksipan

Üç Türk mühendis, taksilerde sosyal mesafenin korunması için Taksipan isimli bir panel geliştirdi.

Koronavirüs salgını sonrası yeni yaşam biçimi haline gelen sosyal mesafe kuralı tüm insanlar için gündem konusu olmaya devam ediyor. Açık alanda veya geniş alanlarda bu kurala uyulmak biraz daha mümkün gözüküyorken Taksi gibi dar alanlar için pek de mümkün değil. Taksilerde sosyal mesafenin nasıl korunacağı sorusu, üç Türk mühendis tarafından bu konuda bir çözüm geliştirildi. Mühendisler, taksilerde sosyal mesafenin korunmasını sağlamak amacıyla özel bir panel tasarladı.

Şeffaf bir malzemeden yapılan Taksipan isimli panel, taksilerde sosyal mesafenin korunmasını sağlamakla beraber taksi şoförünün görüş açısını da göz ardı etmiyor.  Taksipan, yolcuların taksi ücretlerini ödemeleri için bir para ve kredi kartı bölümü de içeriyor. Panelin kenarında yer alan boşluklar, taksi şoförü ve yolcunun iletişim kurabilmesini sağlıyor.

1.5 ay boyunca panelin tasarımı üzerinde çalışan mühendisler, çalışma sırasında 10 taksicinin konu hakkında fikrini aldıklarını belirtti.

Mühendisler, Taksipan benzeri tasarımların Dünya’da örneğinin çok az olduğunu söyledi. İngiltere’de taksicilere saldırıları önlemek için benzer birkaç tasarımın denendiğini söylendi. Taksipan’ı tasarlamakta kendi amaçlarının taksi şoförü ile yolcu arasında bir sosyal mesafe oluşturmak olduğunu söyleyen mühendisler, Taksipan’ın Pleksiglas malzemeden yapıldığını, panelin tüm araçlar modellerine uyacak şekilde tasarlandığını da açıkladılar.

 

Taksipan’ın seri üretimi için belediyelerle görüşen mühendisler, bir geri dönüş alamamalarının ardından panelin seri üretimine geçebilmek için kitlesel fonlama kampanyasına başladılar. Üç Türk mühendisin geliştirdiği Taksipan’ın kitlesel fonlama kampanyasını görmek için tıklayın!

Related posts

Zam Furyası Başladı: İşte 2020 Yılında Zamlı Ödenecek Bazı Kalemler

Yasemin ACAR

Ölümcül Zatürre Virüsü Çin’de Yayılmaya Devam Ediyor

Yasemin ACAR

Türk Sanatçı Refik Anadol ve Muhteşem Yapay Zeka Sanatı

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap