Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Ukrayna Türk SİHA’sı almayı planlıyor

Ukrayna Türk SİHAsı almayı planlıyor

Ukrayna Türk SİHA’sı almayı planlıyor

Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 SİHA’nın Ukrayna’da ortak üretimiyle ilgilendiklerini belirterek, 48 adet satın almayı planladıklarını bildirdi. Ukrayna Türk SİHA’sı almayı planlıyor .
Ukrayna devlet silah ticaret şirketi  Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) üretimi ile ilgilenirken genel müdürü Nozdriya; Ukrayna ordusunun 6-12 SİHA kompleksi satın almayı planladığını dile getirdi.

Her kompleksin 4 SİHA ve 1 yer kontrol istasyonundan oluştuğu belirtildi. Bu durumda toplamda  Ukrayna da 48 adet SİHA ihtiyacı olacağı belirtildi.

Nozdriya; ortak üretim olacağı için maliyetin 3’te 1 oranına düşeceğini belirtti. Ayrıca ortak üretilen  SİHA’ların Türk versiyonundan biraz farklı alacağını dile getirdi. Gelecekte  Ukrayna’nın ortak üretim SİHA’ları Türkiye’nin olmadığı pazarlara ihraç etme olasılığının da görüşüldüğünü söyledi.

Türkiye’den alınan İHA’ların farklı zamanlarda özellikle kışın deneme sürecinin devam ettiğini vurgulayan Nozdriya, bir sonraki siparişin bu test sonuçlarına bağlı olduğuna dikkati çekti.

Nozrdriya, Baykar’ın sadece Ukrayna pazarına girmek değil, yatırım yapmak istediğini belirterek, Ukrayna’nın da deneme aşamasında olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı motorlarını tedarik ederek Türkiye’ye malzeme sağladığını hatırlattı.

Ukrayna, Türkiye’den geçen sene 6 adet Bayraktar TB2 İHA ve 3 adet yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Kaynak :NTV

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Gökadamızda Fosil galaksi kalıntılarına rastlandı

Uzay kolonilerinin sorunları birer birer çözülüyor

Fatih Akgün

İnsansız savaş uçağı için Selçuk Bayraktar tarih verdi!

Fatih Akgün

Yorum Yap