Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber UZAY ve SAVUNMA

Uluslararası Uzay İsatasyonununda son kontroller yapılıyor

Uluslararası Uzay İsatasyonununda son kontroller yapılıyor

Uluslararası Uzay İsatasyonu Mürettbatı 17Nisan’da Dünya’ya dönecek

Uluslar arası uzay istasyonunda ( ISS)  yapılan ultrason taramaları ve göz kontrolleri; günümüzde doktorların, Expedition 62 ekibinin mikro yerçekimine nasıl adapte olduğunu, anlamalarına yardımcı oluyor. Şu aralar Uluslararası Uzay İsatasyonununda son kontroller yapılıyor. Astronotlar istasyondaki ekipmanları kullanarak  dünyaya dönmeden önce sağlık kontrollerini ve hazırlıklarını tamamlıyorlar.

Dünyaya geri dönüş Nisan ayında gerçekleşecek.

Uluslararası Uzay İstasyonunda da bulunan mürettabat yola çıkmadan son hazırlıklarını yapıyor. NASA uçuş Mühendisi Jessica Mier geçtiğimiz salı sabahını, bacak arterlerini ultrason cihazı ile taramak ve  biomedikal görevini yapmak için harcadı. Boynuna iliştirilmiş elektrodlarla kalp eforu ve kalp kontrolü için vascular echo çekimi yapıldı. Yerde görevli uçuş cerrahları eş zamanlı olarak canlı yayından yerdeki monitörlerden uzaydaki  her personelinin kalp ve damar sağlığını takip ediyor. Uçuş Mühendisi Jessica Mier’in ve diğer ekip üyelerinin  yaptığı tarama işlemlerini sürekli monitörlerinen izliyorlar. 

Uluslararası Uzay İsatasyonununda son kontroller yapılıyor.

Salı günü  öğleden sonra Meir, göz muayeneleri için Uçuş Mühendisi Andrew Morgan’a katıldı.
İkili sırayla göz doktorunun ofisinde bulunan optik koherens tomografi ekipmanını kullanarak birbirlerinin gözlerini görüntüledi. Çoğu  astronot uzaydaki görevinden  dünyaya döndükleri zaman görme problemleri yaşadıklarından, uzaydaki göz sağlığı çok önemlidir. Morgan güne sabah erken saatlerde uzay  istasyonunun atmosferini analiz eden cihazın pillerini değiştirerek başladı. Daha sonra dünyadaki metalik alaşımların üretim sürecini iyileştirmeye çalışan deney için  gerekli teçhizatı almaya  yöneldi. Kumandan Oleg Skripochka da dahil olmak üzere 3 tayfa, mürettebatı dünyaya götürecek olan Soyuz MS-15 mekiğini  ,17 Nisan da kalkışa hazırlayarak güne başladı.Dünyaya dönerken 3,5 saat üzerinde oturacakları soyuz mekiğinin koltuklarını dikkatlice kontrol ettiler. Mürettabat her gün aynı rutin kontrolleri gerçekleştiriyor.

Devir teslim yapacak  ekip 9 Nisan’da fırlatılacak

Bu arada, onlar dünyaya döndüğünde  yerlerini  alacak ekip  9 Nisan’da Soyuz MS-16 mürettebat mekiği dünyadan ulusal uzay istasyonuna doğru yola çıkmak üzere fırlatılacak.  NASA astronotu Chris Cassidy ve Roscosmos kozmonotları Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner son eğitim için Kazakistan’daki Baikonur Kozmodromuna gittiler.

Expedition 63 üçlüsünün  195 gün boyunca yaşayacakları ulusal uzay istasyonunda  Cassidy  kumandan olacak.

Kaynak: nasa.gov

Related posts

S-500 uzaydaki hipersonik hedefleri imha edebilir

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA’dan Asteroit Açıklaması!

Fatih Akgün

Mars’ta Yaşamak İçin En Az Kaç Kişiye İhtiyacımız Var?

Nihal Sanlı

Yorum Yap