Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Umman Denizindeki Alg Patlamaları Uzaydan Gözlenbiliyor

Umman Denizindeki Alg Patlamaları Uzaydan Gözlenbiliyor

Umman denizindeki Alg patlamaları uzaydan gözlenbiliyor .Bu tehlikeli Alg Patlamaları ile Himalayalar arasında  bir bağlantı olabilir

Umman Denizi’nde meydana gelen alg patlamalarının aslında  Noctiluca scintillans canlısının uygun besin ortamı bularak çoğalmasından ileri geliyor. Işıma yaptığı için yakamoz adıyla da bilinen bu algler oksijen ya da güneş ışığı olmadan hayatta kalıp gelişebiliyor.  Umman denizindeki Alg patlamaları uzaydan gözlenbiliyor olması araştırmacıların da bu alglerin nekadar hızlı büyüyebildiklerini araştırmasını sağlıyor.

Bu araştırmalar yapılırken bir kaç varsayımda ortaya atılıyor. Dünya’daki en yüksek dağ sırası olan Himalayaların yüz yıllardır Tibet Platosunda başlayan Sarı nehir ve diğerlerini besleyen su kaynağı olduğu bilinen bir gerçek. Himalayaların zirvelerinde yer alan kar ve buzların tehlikeli şekilde hızlı erimesi,  uzak mesafedeki kıyı sularını etkileyerek besin zincirlerinde  değişimler meydana getiriyor olması ihtimal dahilinde.

Himalayaların Umman Denizindeki rüzgar etkisi biliniyor:

Kışın Himalaya dağlarından aşağı doğru esen soğuk rüzgarların, Umman Denizi’ni tıpkı bir bahçıvanın toprağı karıştırması gibi zenginleştirdiği biliniyor. Deniz yüzeyini soğutan bu rüzgarlar, yoğun suların aşağı çökmesine ve besin bakımından zengin olan taze akıntılarla yer değiştirmesine sebep oluyor.

Küresel ısınma iş başında

Fakat küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği  kış rüzgarlarının azalmasına, sıcak rüzgarların esmesine ve nemlenmeye yol açıyor. Bu yüzden denizdeki dalgalanmanın yeterli miktarda gerçekleşemiyor olması doğal ortamların oksijen ve besinlerinin azalmasına sebebiyet verebiliyor. Oksijeni tükenmiş çorak bölgelerde gelişen mikropların patlama yapmasına yol açıyor.

Geçtiğimiz zamanlarda durum o kadar kötüleşmiş ki, kalın alg patlamalarının oluşturduğu yeşil renkli girdaplar uzaydan görünür hale gelmiş.

 

NASA dan alınan fotograf

Umman Denizindeki Alg Patlamaları Uzaydan Gözlenbiliyor

Umman Denizi’nde meydana gelen Noctiluca patlamaları.

Fotoğraftada görülen alg lerin adı Noctiluca scintillans, Bu alg denizde yaşayan bir deniz canlısı  ve uzunlukları 1 milimetre. Denizde yaşayan bu ateşrengi algler,  oksijen ya da güneş ışığı olmadan hayatta kalıp gelişebiliyor. Ancak Umman denizinde, Somali, Yemen ve Umman kıyılarında var oldukları bilinmiyordu.

Günümüzde  ekosistemlerin dev patlamalara yapmaları doğada birşeylerin normalinden hızlı bir şekilde değiştiğini ortaya koyuyor. Doğa değişen koşullara kendi yöntemi ile uyum sağlamaya çalışıyor. Umman Denizi’ndeki Noctiluca artışının iklim kriziyle ilgili olduğunu düşünen uzmanlar çoğunlukta.

18 yıldan fazla süredir bu organizmanın hızlı biçimde artması üzerinde çalışmalar yapan  Columbia Üniversitesi’nde  görev yapan Joaquim I. Goes, “Muhtemelen bu, iklim değişikliğiyle ilişkili olduğunu gördüğümüz en çarpıcı değişimlerden biri” diyor.

Bu alg denizdeki canlılar için tehlike yaratıyor

Joaquim I. Goes, “Noctiluca‘yı Güneydoğu Asya’da, Tayland ile Vietnam açıklarında ve Seyşeller kadar güneyde görüyoruz. Sayılarının arttığı her yerde sorun oluşturuyor. Ayrıca, su kalitesine de zarar veriyor ve birçok balık ölümüne sebep oluyor.” dedi

Sahadan alınan veriler ve NASA uydu görüntülerini kullanan bilim insanları, bu alg patlamaları ile eriyen buzullar ve kış musonlarının zayıflaması arasında bağlantı kurmuş.

Çalışmanın araştırıcıları; Umman denizi yüzeyindeki karışımın, 1980 yılından beri ısınan ve eskiden daha zayıf ancak daha nemli olan kış musonlarıyla birlikte azaldığını tespit etmiş.

Araştırmacıların notlarında “Hep birlikte bu değişimler, atmosferden Umman Denizi’nin yüzey sularına doğru gerçekleşen net ısı akışının artışıyla sonuçlandı. Bu durum, Umman Denizi’ndeki ısı içeriğinin 2000’den beri arttığını gösteriyor” diye yazıyor.

Bu durum, ekosistemin besin ağında sağlam bir temel meydana getiren diyatom gibi küçük organizmalar için sorun oluşturuyor.

Araştırmacılar daha önce laboratuvarda yaptıkları deneylerle , Noctiluca hücrelerinin düşük oksijen koşulları altında ya da besinler tükendiği zaman daha etkili fotosentez yaparak hayatta kaldıklarını göstermiş.

Diğer taraftan ise diyatomlar, güneş ışığının yeterli olduğu okyanus yüzeyinde besin zenginliğinin yüksek olduğu koşullara ihtiyaç duyuyor.

Bu durum, Noctiluca‘nın, deniz bulunan yararlı organizmaların çoğuna karşı azılı bir rakip olduğu anlamına geliyor. Kış musonları cansızlaştığı ve deniz ya da okyanus yüzeyinde gerçekleşen besin karışımları azaldığı zaman, diyatomlar hayatta kalmakta zorlanıyor.

Bunun yanısıra Noctiluca, daha sert koşullarda; hatta bazen diğer mikroorganizmaların onu yemesi sayesinde hayatta kalabiliyor. Buna ek olarak, vücutlarında kolayca amonyak birikiyor ve bu yüzden algler, çok daha zehirli birer besin haline geliyor. Onları yiyen canlıların ölümüne sebep olabiliyor.

Bu alg patlamasının Umman Denizi’nde,  “besin zincirinde kısa devre yaptığı”  için balıkların zehirlenmesine, diyatomların  azalmasına ve deniz anası sayılarının artmasına yol açtığı görülüyor.

“İklim değişikliği ve okyanus biyolojisiyle ilişkili çoğu çalışmada, kutup sularına ve sıcak sulara odaklanılıyor. Tropik bölgelerde meydana gelen değişimler ise büyük oranda gözden kaçıyor” diyor Goes.

Araştırmacılar, bu sonuçlar ışığında; Umman denizinin üst katmanlarını taciz eden düşük oksijenli suların, Noctiluca popülasyonunun her yaz mevsiminde patlak vermesine yol açtığını öne sürüyorlar.

Burada, algler hızla fotosentez yapabiliyor ve diğer organizmalar ise, Himalayalar’daki kar örtüsünün kaybolması yüzünden “ısı aktarımlı karışımın zayıflamasıyla, besinleri ciddi biçimde azalıyor.” Bu diğer organizmalar için  beslenmenin azalması anlamına geliyor. Bunun sonucu üreme de azalıyor.

Araştırmacılar, yıllar geçtikçe büyüyen ve her yıl meydana gelen bu alg patlamasının; Somali ve Yemen gibi ülkelerde yerel balıkçılığa zarar verebileceğini ve  yoksulluğun ilerlemesine yol açabileceğini belirtiyor.

Kaynak: PopulerscienceTürkiye

Related posts

FİBER ROKET FIRLATICI NASIL ÜRETİLİYOR?

Fatih Akgün

Mars’a Gönderilecek Helikopterin Adı Belli Oldu!

NASA’dan Asteroit Açıklaması!

Fatih Akgün

Yorum Yap