Teknolojix Haber
BİLİM DONANIM Tanıtım TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber YAZILIM

Üniversite öğrencilerinden “ev tipi” katı atık ayrıştırma cihazı prototipi

Balıkesir Üniversitesi’nde bir proje için yazılım kodlaması yapan öğrenciler plastik, cam ve metal atıkların iş yerinde ve ev ortamında ayrı ayrı kutulara otomatik olarak konulduğu katı atık ayrıştırma cihazının prototipini yaptılar.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Algül ve 2. sınıf öğrencisi Mustafa İşçen, evde, iş yerlerinde ve küçük işletmelerde kullanılmak üzere katı atık ayrıştırma cihazıyla ilgili proje yaptılar.

Atıkların geri dönüşümünün sağlanması için 3 kutunun üstüne takılan alet, hareketli banda konulacak plastik, cam ve metal atıklarını, sensörler sayesinde ayırma kutularına yönlendirilerek ayrı ayrı depolanmasını sağlıyor.

Mekatronik Bölüm Başkanı Mehmet Algül, projedeki hedeflerinin, okulda öğrencilerin gündelik olarak karşılarına çıkabilecek bazı konuları derslerde örnek vererek, bizzat gerçekleştirerek göstermek olduğunu söyledi.

Bununla ilgili çok sayıda proje yaptıklarını söyleyen Algül, “Projelerimizden biri de metal, cam veya metal olmayan maddelerin ayrılmasını sağlayan bir alet ürettik. Ürettiğimiz alette endüktif kapasitif sensörler mevcut. Özellikle katı atık ayrımı işlerinde bu tip ekipmanlardan istifade ediliyor.” dedi.

Cihazdaki sensör atığı otomatik olarak sınıflandırıp ilgili kutuya gönderiyor

İlk olarak farklı ürünlerin nasıl algılanacağını araştırdıklarını söyleyen İşçen, “Yaptığımız araştırma neticesinde metali, plastiği ya da camı nasıl algılayamayız, nasıl atarız diye Mehmet hocamızla fikir alış verişinde bulunduk. Bir kaç ay bu konu üzerine yoğunlaştık, sonrasında çözümü bulduk.” dedi.

Çalışmlarında iki arduino (mikrokontrolcü kartları ve yazılım paketinden oluşan bir fiziksel programlama platformu), birer de kapasitif ve endüktör sensörünün olduğunu ifade eden İşçen, plastik atıkların bantta ilgili kutuya direkt ulaştırıldığını ifade etti.

Cam ve metallerin ise belli açılarla banttan kutulara düştüğünü söyleyen İşçen, sistemin yazılımının da kendileri tarafından yapıldığını ifede etti.

Related posts

Kolombiya’da yeni ürün tabuta dönüşebilen hastane yatağı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

SMS Gönderen Android Virüsü

Fatih Akgün

Oyun bilgisayarı almak isteyenler Fiyatlar Değişiyor !

Fatih Akgün

Yorum Yap