Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson meteor uyarısı: Kasım ayının başında dünyaya çarpacak

Ünlü astrofizikçi, 2018VP1 diye bilinen göktaşının saatte 46 bin km. hızla Dünya’ya doğru ilerlediğini ve 2 Kasım’da gezegene isabet edebileceğini ifade etti.

SAATTE 40 BİN KİLOMETRE HIZA SAHİP

 Neil deGrasse Tyson, ABD Başkanlık Seçimlerinden bir gün önce Dünya’ya göktaşı düşebileceğini söyledi. Ancak buzdolabı çapındaki göktaşı ciddi bir hasar yaratacak kadar büyük değil.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni’nin sunucusu, Instagram’da paylaştığı bir gönderide “Asteroit, seçimlerden bir gün önce, 2 Kasım’da Dünya’ya isabet edebilir” diye yazdı.

Göktaşının hasar verecek kadar büyük olmadığını söyleyen astrofizikçi, “Dünya’nın sonu 2020’de gelirse bu, evrenin suçu olmayacak” dedi.

NASA da daha önce asteroidin Dünya’ya yöneldiğini duyurmuş ama çarpışma ihtimalini yüzde 1’den daha az olarak belirlemişti.

Uzay ajansı, “Şu anda gezegenimizin atmosferine girme ihtimali yüzde 0,41. Ancak girseydi de son derece küçük olduğu için parçalanacaktı” açıklamasında bulundu.

Göktaşının saatte yaklaşık 40.000 kilometre hızla ilerlediğini dile getiren Tyson’ın bu açıklamaları büyük yankı uyandırdı.

Related posts

DEV TELESKOPLA GÜNEŞ’İN EN AYRINTILI GÖRÜNTÜLERİ ÇEKİLDİ

Fatih Akgün

DünyaKalite Raporu 2020: Kurumsal BT trendleri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

60 internet uydusu daha SpaceX’ten uzaya..

Büşra Seyhan

Yorum Yap