Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Uzay araçlarında bir derece de İTÜ’den geldi!

İstanbul Teknik Üniversitesi Rover Takımı insansız kara aracı tasarladı. Adını Mars Society verdiği araç ABD’de düzenlenen University Rover Challenge yarışmasında 36 takım arasında 3. oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) gezegen keşif robotları üzerine çalışma yapıyor. İTÜ Rover Takımı adını verdikleri ekip yeni tasarladıkları 4. nesil roverlarıyla Türkiyeyi University Rover Challenge’da temsil ederek derece kazandı.

Çok sayıda ülkeden 93 takımın başvuru yaptı ve elemeler sonucu içlerinden 36 takımın finale kaldı. İTÜ Rover Takımı, AXA Sigorta sponsorluğunda tasarladıkları insansız kara aracıyla jürilerden 92,78 puan aldı. Takım bu sonuçla Czestochowa University of Technology (Polonya), BRAC University ve Missouri University of Science and Technology (ABD) ile üçüncülüğü paylaştı.

İTÜ Rover Takımı, 2017 senesinde yarışmanın final etabına aldığı kabul ile Türkiye’den katılmaya hak kazanan ilk takım oldu. Devam eden senelerde bu başarısını sürdüren İTÜ Rover Takımı bu yılki yarışmada 3. olarak derece elde eden ilk Türk takımı unvanına da sahip oldu.

Related posts

Japonlardan, Kendi Kendini İmha Edebilen Uydu !

Uzayda Rusya ile Çin Çarpışabilir

Fatih Akgün

Dünya’nın Manyetik Kuzey Kutup yeri değişti

Yorum Yap