Teknolojix Haber
BİLİM DONANIM UZAY ve SAVUNMA

Uzay kolonilerinin sorunları birer birer çözülüyor

Uzay konusunda yapılan çalışmalar  çok ileri boyutlara ulaşmayı başardı. Örneğin NASA 2024 yılında ilk Mars ekibini uzaya gönderecek.

SpaceX gibi şirketler ise, Mars konusunda çok daha heyecanlı. Ancak tüm bu çalışmaları engelleyebilecek bazı problemler var. Özellikle de 3D baskı problemleri bu konuda insanlığı bekleyen ilk sorunlar içerisinde yer alıyor.

3D baskı teknolojisi; bilim, endüstri ve diğer birçok alanda çok yoğun bir şekilde tercih ediliyor ve yüksek ihtimal  koloni faaliyetlerinde de başvurulacak bir yöntem olması bekleniyor. Ancak bu teknolojinin henüz koloniler için hazır olduğunu söylemek mümkün değil.

3D bastırılmış alaşımlar, genellikle uzun taneli kristallerden meydana geliyor ve bu durum onların üretim sürecinde çatlamalarına neden oluyor. Böyle bir durumda uzay kolonilerinin sağlıklı bir şekilde taşınmaları mümkün değil. Araştırmacılar, bu problemi çözmek için ultrasonik titreşimler kullanma konusunda oldukça kararlı. Böylece çatlamaların önüne tamamen geçilebileceği düşünülüyor.

Yapılan çalışmalar sonrasında, yeni metal alaşımlar da keşfedildi. Metal alaşımların çok daha organize bir iç yapıya sahip oldukları anlaşıldı. Böylece uzun uzay yolculukları için çok daha uygun araçların üretilmesi planlanıyor.

Related posts

Uyku ve bağışıklık sistemi arasındaki güçlü bağlantının sebebi ne?

Büşra Seyhan

Türkiye’nin Dört Bir Yanına ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ Yayılıyor…

Meryem ACAR

NASA, Atmosferi İncelemek İçin Futbol Sahası Büyüklüğünde Bir Balon Kullanacak

Hasan Ispartalıoğlu

Yorum Yap