Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi

Uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi

7 Mayıs 1992 Uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi için uzaya fırlatıldı.

Bundan 28 yıl önce 7 Mayıs 1992 tarihinde uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi için uzaya fırlatıldı. Böylece ilk görevine başlamış oldu. Endeavour beşinci ve sonunucu olarak üretilmiş uzay mekiği idi. STS-94 ise onun 25 görevinin ilkinde onun üzerinde uzaya uçtu.

Bu görevin amacı; 1990 yılında uzaya fırlatılırken yaşanan sorunların ardından doğru yörüngeye oturamayan Intelsat 603 adındaki uyduyu yörüngesine oturtarak yeniden kazanmaktı.

Altı astronottan üçü uyduyu gidip alabilmek için boşlukta  birlikte uzay yürüyüşü yapmak zorundaydılar. Ve bu üç astronotun birden aynı anda uzay yürüyüşü yaptığı ilk uzay görevi  oldu.

Intelsat 603 uydusunun uzayda çekilmiş fotoğrafı.

Uzay mekiği Endeavour ilk uzay seferi

Mürettebat önce iki astronotun 2 gün arka arkaya uzay yürüyüşü yaparak  bu işi başarmayı denediler. Ancak üçüncü çıkışlarında ekstra bir çift ele ihtiyaç olduğunu anladılar. Üç astronot uzay yürüyüşü yaparak Intelsat 603’ün düşük Dünya yörüngesinden  çıkarak  daha önceden planlanan geosynchronous(dünya ile eş zamanlı olan yörünge) yörüngesine oturmasını sağlayacak yeni bir motor taktılar. Ve görevi başarı ile tamamladılar. Günler sonra Dünyaya tekrar başarılı bir şekilde döndüler.

Endeavour  uzay mekiği çalışma süresi boyunca toplamda 25 kez uzaya gidip gelmiştir. Bu 25 görevin içinde Hubble Uzay Teleskopu’nu tamir etmiştir. Ve uzayda  yaklaşık olarak 40 milyon km yol yapmıştır.

Kaynak: space.com

 

 

Related posts

START3 Anlaşması, Rusya ABD arasındaki gerginlik

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Mars’ın Çevresinde Yeşil Renkli Parıltı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Ay; Dünya’nın Atmosferini korumuş olabilir mi?

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap