Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA YAPAY ZEKA

Uzay’a gönderilen yapay zeka sorunları çözmeye başladı

Uzay'a gönderilen yapay zeka sorunları çözmeye başladı

Uzay’a gönderilen yapay zeka sorunları çözmeye başladı

2 Eylül 2020 de  bir mısır gevreği kutusu boyundaki deneysel bir uydu 45 benzer boyutta uyduyla birlikte bir roket dağıtıcısından fırlatıldı.PhiSat-1 isimli bu uydu şu an saatte 27.500 km. hızla, 530 km yükseklikte güneşten aldığı enerji ile çalışıyor. Uzay’a gönderilen yapay zeka sorunları çözmeye başladı

Gelişmiş teknolojik donanıma sahip uydunun kamerası yapay zekaya sahip.

PhiSat-1, yeni bir hiperspektral termal kamera ve Intel Movidius Myriad 2 VPU (Görüntü İşleme Birimi) sayesinde yerleşik bir AI işlemci içeriyor. PhiSat-1 aslında kutup buzullarını ve topraktaki nemi gözlemleme görevi verilmiş aynı zamanda birleştirilmiş uydulardan oluşan geleceğin ağını yaratmak için uydular arası iletişim sistemlerini test eden iki uydudan biri.

Peki Myriad 2’nin çözmeye yardımcı olduğu ilk sorun nedir?

Sensörlerin veri üretmek için sahip olması gereken özellikler ve yetkinlikler her nesil için 100 kat artarken, veri indirme işlem becerileri üretilen  her nesil işlemci için ortalama 4 veya 5  kat artıyor. PhiSat-1’in üzerinde yer alan yüksek duyarlıklı kameraların oluşturduğu yüksek miktarda verinin nasıl işleneceğine yapay zeka çözüm getiriyor.

Aynı zamanda, herhangi bir zaman diliminde gezegenimizin yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi bulutlarla kaplı. Bu da uzaydan çekilen Dünya fotoğraflarında ayıklanması gereken bir bulut görüntüsü oluşturuyor. Normal de bu işle bir bilim insanı tarafından (ya da bir algoritma tarafından) bir bilgisayarda saatlerce hatta günlerce incelenen ve sonunda da silinen gereksiz onlarca bulut görüntüsü anlamına geliyor.

Bu nedenle Dunne ve Ubotica ekipleri, hatalı sonuçları ya da aşınmaları incelemek için Myriad yongasını bir dizi testten geçirerek “radyasyon karakterizasyonu” gerçekleştirdi. Bu sayede zamandan tasarruf edilecek..

Uzay’da bulunan Yapay Zeka teknolojisi sayesinde işlemler daha kolay ve hızlı olacak.

Bu denli karmaşık bir yonga üzerinde radyasyon için yapılan testin ESA için de bir ilk olduğu bilgisi verildi.  Bu yonga üzerinde kapsamlı bir test ve karakterizasyon  çalışması için yeni bir yöntem izledikleri belirtildi. Dunne, 2018’ün sonlarında CERN’de gerçekleşen ve kesintisiz 36 saat süren ilk radyasyon demeti patlatma testinin “çok stresli geçtiğini” söyledi. Dunne, “Ancak bu test ve takip eden iki test şükür ki bizim arzuladığımız şekilde gerçekleşti.” dedi. Myriad 2, olduğu gibi, herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmadan kullanılabildi.

Yüksek performanslı bilgisayar görüntü yongası olmasına rağmen düşük enerji tüketen cihaz Dünya’nın atmosferinin dışına çıkmaya hazır hale getrildi.AI algoritmaları “öğrenmek” için yüksek miktarda veriler kullanılarak oluşturulur ya da “eğitilir”. Böyle bir durumda neyin bulut olduğunu neyin bulut olmadığını öğrenmesi gerekiyordu. Birçok veriye ihtiyaç olduğundan birçok kuruluş yardım etti.

Avrupa’nın dört bir yanından yarım düzine farklı kuruluşun katılımıyla gerçekleştirilen tüm bu sistem ve yazılım entegrasyonları ve testlerin tamamlanması dört ay sürdü. ESA’da PhiSat yetkilisi olarak görev yapan Max Pastena, “Bunu bu kadar kısa sürede ve verimli olacak şekilde esnek bir biçimde yapabilmiş olmaktan gurur duyduk.” dedi.
Ortak çalışmalara liderlik eden Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) Veri Sistemleri ve Yerleşik Bilgi İşlem Başkanı olarak görev yapan Gianluca Furano Furano’ya göre de bir uzay mekiğinin geliştirilmesi açısından zamanlama tam anlamıyla “bir mucizeydi”.

Maalesef, bir dizi konuyla bağlantısı olmayan olay- rokette gecikmeler, koronavirüs pandemisi ve olumsuz yaz rüzgarları – ekipleri PhiSat-1’in yörüngede planlandığı gibi çalışıp çalışmayacağını görmeleri için bir seneden daha uzun süre beklemek zorunda bıraktı.

Bu olasılıkların birçoğu test edilecek. ESA ve Ubotica, ikinci bir Myriad 2’yi yörüngeye taşıyacak olan PhiSat-2 üzerinde birlikte çalışıyorlar. PhiSat-2 “basit bir kullanıcı aray üzü kullanarak uçuş sırasında uzay mekiğinde geliştirebilecek, kolayca kurulumu yapılabilecek ve çalıştırılabilecek AI uygulamalarını çalıştırabilecek.

Kaynak Hürriyet

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Elon Musk, Mars’ı nasıl kolonileştireceğini açıkladı!

Fatih Akgün

Rusya Zaferin 75. yılında tatbikat yaptı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Bunu da gördük: Google yapay zeka geliştirmek için ne kullanıyor?

Meryem ACAR

Yorum Yap